Bizi Takip Edin!
Dil Seçimi:

Gazetecilere Ücretsiz İngilizce Eğitimi (Modern Medya Becerileri için İngilizce)

  • Dernek : 0312 426 26 44 / 0312 426 26 48
  • Kurslar Departmanı: 0312 426 26 44 - 114 / 122
  • ABD Eğitim Danışmanlığı ve Arizona üniversitesi için: 0542 292 41 42
03.12.2022

Gazetecilere Ücretsiz İngilizce Eğitimi
Modern Medya Becerileri için İngilizce

Modern Medya Becerileri için İngilizce (1)

GENEL BİLGİ

ABD Ankara Büyükelçiliği tarafından desteklenen ve Türk-Amerikan Derneği tarafından organize edilen  “Modern Medya Becerileri için İngilizce” eğitim programı kapsamında Türkiye genelinde gazetecilere ücretsiz eğitim bursu verilecektir. Eğitimler, gazetecilerin gerek günlük hayatlarında gerek mesleklerinde ihtiyaç duydukları İngilizce becerilerini geliştirmeyi amaçlamaktadır.

KİMLER KATILABİLİR?

“Modern Medya Becerileri için İngilizce” programına profesyonel gazetecilik yapan adaylar başvurabilir. Başvurular başlangıç, orta ve ileri seviyeden her adaya açık olup, eğitim alacak gruplar seviye tespit sınavına göre belirlenecektir.

Başvuru değerlendirme sürecinde, adayların profesyonel gazetecilik faaliyeti yürüttüklerini gösteren belge talep edilebilir.

EĞİTİMLER NEREDE VERİLECEK?

ONLİNE ve YÜZ YÜZE EĞİTİMLER

Program kapsamında Ankara, İstanbul ve Adana’da verilecek eğitimler online başlayacaktır. Bu eğitimler, pandeminin gidişatına göre ilerleyen tarihlerde sınıf içi olarak devam edebilir. Programa Türkiye genelinden kabul edilecek diğer adayların eğitimleri ise online başlayacak ve online tamamlanacaktır.

PROGRAM KAPSAMINDA SUNULAN EĞİTİMLER

Program 1: Genel İngilizce

Asıl hedefimiz olan “Modern Medya Becerileri için İngilizce” eğitim programı başlamadan önce, İngilizce seviyesi başlangıç düzeyinde olan adaylara 216 saat, orta düzeydeki adaylara 108 saat ücretsiz Genel İngilizce eğitimi verilecektir.

  • Genel İngilizce eğitimleri 2021 yılı Ekim ayında başlayacaktır.
  • Eğitimler haftada 2 gün 3’er saatlik dersler şeklinde yapılacaktır.
  • Programı başarıyla tamamlayan ve seviyesi uygun hale gelen adaylar Program 2’ye devam edebilecektir.

Program 2: Modern Medya Becerileri için İngilizce

  • “Modern Medya Becerileri için İngilizce” programının, 2022 yılının Şubat ayında başlaması planlanmaktadır.
  • Online eğitim içerikleri Arizona State Üniversitesi tarafından geliştirilen program, gazetecilik ilkeleri, eleştirel medya okuryazarlığı, dijital çağda haber ve kaynak değerlendirmesi gibi konuları kapsayacaktır.

SEVİYE TESPİT SINAVI

Tüm adaylar İngilizce Seviye Tespit Sınavı’na tabii tutulacaktır. İngilizce Seviye Tespit Sınavı’nın amacı  adayların seviyesini doğru şekilde belirleyip seviyelerine uygun programdan başlayarak maksimum oranda faydalanmalarını sağlamaktır. Seviye Tespit Sınavı bazı katılımcılar için iki aşamalı olacaktır: 

1. Aşama: Yazılı Sınav

Adaylar sınavlarını 5 – 8 Eylül arasında Türk-Amerikan Derneği web sitesi üzerinden online olarak yapacaktır.

Yazılı Sınav Hakkında Önemli Bilgilendirme

- Sınava başlamadan önce e-mail adresinizi ve cep telefonunuzu doğru yazdığınızdan emin olmanız çok önemlidir.

- Adaylar ile sınav aşamasında verilen e-mail adresi ve cep telefonu numarası üzerinden iletişim kurulacaktır.

- Sınava başlamadan önce, cep telefonunuza ve e-mail adresinize doğrulama kodu gönderilmektedir. Kod tek seferlik kullanım içindir. Kodu kaybetmediğiniz sürece sınavı istediğiniz zaman çözebilirsiniz.

- Adaylar, Sınavı Başlat tuşuna bastıktan sonra, aynı mail adresi ve cep telefonu ile ikinci kez sınava erişim sağlayamaz.

Sınava Başlamadan Önce

- Şube bölümünü TAD Merkez Cinnah olarak işaretleyiniz ve Modern Medya Becerileri için İngilizce başlıklı sınavı seçiniz.

- Seviyenizin belirlenebilmesi için cevabını bilmediğiniz ya da emin olamadığınız soruları lütfen boş bırakınız. Adayların seviyelerine uygun aşamadan başlamalarını temin edebilmek için online gerçekleştirilecek yazılı sınavı kendilerinin yapmaları ve hiçbir koşulda yardım almamaları çok önemlidir.

- Sınavı cep telefonu veya tablet ile çözebilirsiniz. Dinleme bölümü için kulaklık kullanmanızı öneriyoruz. Sınavı çözerken herhangi bir teknik sorun ile karşılaşmanız halinde 05352038899 numaralı WhatsApp hattından adını ve soyadınızı belirterek mesaj atmanızı rica ederiz.

2. Aşama: Sözlü Değerlendirme

Online Yazılı Sınavı tamamlayan adaylar konuşma becerilerinin ölçüleceği Online Sözlü Değerlendirmeye tabii tutulabilirler. Sözlü değerlendirme aşaması için yazılı sınav tamamlandıktan sonra ekranda çıkan randevu çizelgesini dikkate almayınız. 

Sözlü değerlendirmeye tabi tutulacak adaylara online randevu gün/saat ve toplantı linki adayların yazılı sınav aşamasına giriş için kullandıkları kişisel adreslerine 9-21 Eylül tarihleri arasında ayrıca gönderilecektir.

Sözlü Değerlendirme aşaması ortalama 10 dakika sürmektedir.

PROGRAM TAKVİMİ

Başvuru Dönemi  : 23.08.2021 – 05.09.2021
İngilizce Yazılı Sınav : 05.09.2021 – 08.09.2021
İngilizce Sözlü Sınav : 09.09.2021 – 21.09.2021
Sonuçların Duyurulması   : 22-24.09.2021
Genel İngilizce Başlangıç : Ekim 2021
EMMS Eğitim Başlangıç : Şubat 2022
    Seviye tespit sınavını çözmeden önceden başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir.

BAŞVURU İÇİN GEREKLİ LİNKLER

Sınavı başlatmadan önce  Bir TAD Yabancı Dil Kursuna kayıt olmak istiyorum seçeneğini işaretlemeniz gerekmektedir.

- Şube bölümünü TAD Merkez Cinnah olarak işaretleyiniz ve Modern Medya Becerileri için İngilizce başlıklı sınavı seçiniz. Sınavı tamamladıktan sonra lütfen randevu almayınız.

- Seviyenizin belirlenebilmesi için cevabını bilmediğiniz ya da emin olamadığınız soruları lütfen boş bırakınız. Adayların seviyelerine uygun aşamadan başlamalarını temin edebilmek için online gerçekleştirilecek yazılı sınavı kendilerinin yapmaları ve hiçbir koşulda yardım almamaları çok önemlidir.

- Sınavı cep telefonu veya tablet ile çözebilirsiniz. Dinleme bölümü için kulaklık kullanmanızı öneriyoruz. Sınavı çözerken herhangi bir teknik sorun ile karşılaşmanız halinde 05352038899 numaralı WhatsApp hattından adını ve soyadınızı belirterek mesaj atmanızı rica ederiz.

Sorularınız için academic@taa-ankara.org.tr adresinden bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Diğer Haberler
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Kabul Et