Bizi Takip Edin!
Dil Seçimi:

AMERİKAN EĞİTİM SİSTEMİ

  • Dernek : 0312 426 26 44 / 0312 426 26 48
  • Kurslar Departmanı: 0312 426 26 44 - 114 / 122
  • ABD Eğitim Danışmanlığı ve Arizona üniversitesi için: 0542 292 41 42

Merkezi bir eğitim sistemi bulunmamaktadır.

Her eyaletin kendi içinde bağlı olduğu ve eğitim politikalarını belirleyen yetkili bir kurumu vardır.

Bu tarz bir eğitim sistemi, bir yandan uluslararası öğrenciler için çok çeşitli fırsatlar sunarken, bir yandan sistemi uzaktan anlamayı ve bu kadar fırsat arasından tercih yapmayı zorlaştırabilir.

Kolejler, Üniversiteler, ve Enstitüler: Bu isimleri sıklıkla duyarız, peki aralarındaki fark nedir?

ABD’de diploma derecesi veren kurumlar bu adlardan herhangi birini taşıyabilirler ve kolejler ve enstitülerin üniversitelere kıyasla daha aşağı derecede olduğu hiçbir şekilde söylenemez. Genel olarak, kolejler daha küçük olup, çoğunlukla sadece lisans diploması verirler.

Üniversiteler ise ayrıca yüksek lisans diploması da verirler.

Bir enstitü̈ çoğunlukla yakın ilişkili ders konusu grupları için diploma programları üzerinde uzmanlaşır. Bu nedenle teknoloji enstitüleri, moda enstitüleri, sanat ve tasarım enstitüleri ve benzerlerinde sunulan diploma programlarıyla karşılaşacaksınız.

Her kolej veya üniversite bünyesinde fen ve edebiyat fakültesi, işletme okulu gibi okullar bulunur. Her okul kendi eğitim konusunda kolejin veya üniversitenin sunduğu diploma programından sorumludur.

Ön lisans (Associate’s Degree)

2 yıllık eğitim

Community colleges yada junior colleges

Düşük ücretler

Lisans (Bachelor’s degree)

4 yıllık eğitim

Kolej, üniversite yada enstitü

Sayısız bölüm çeşitliliği

Akademik Takvim

Öğretim yılı her üniversite veya koleje göre çok az bir farklılık gösterebilir ama normal olarak Eylül başından Mayıs sonuna kadar sürer. 18 haftalık iki döneme bölünebilir. Bunlara sömestr denir. Ya da, üniversitelerin “üç aylık” 12 hafta süren dönemleri olabilir. Bunlara ise trimestr denir. Buna ek olarak, üniversiteler sık sık altı ile sekiz hafta arasında süren yaz dönemleri açarlar. Bu dönemler seçmelidir. Öğrenciler diploma programlarını hızlandırmak, normal devrelerdeki ders yüklerini azaltmak veya normal öğretim yılında başarılı olamadıkları dersleri tamamlamak isterlerse bu dönemlere devam ederler. Öğretim yılı boyunca iki büyük tatil vardır: Noel zamanında iki ile dört hafta arasında değişen bir tatil ve Mart başı ve Nisan ortası dolaylarında bir haftalık bahar tatili.

Kredi Sistemi

Amerikan üniversitelerindeki öğrenciler belli bir sayıda “kredi” topladıkları zaman diploma programlarını tamamlamış olurlar. Genellikle mezun olabilmeleri için ortalama 130 ile 180 arasında değişen kredi gerekir. Bazen kredi yerine “sömestr/dönem saati” veya “ünite” sözcükleri de kullanılabilir. Her sömestr için alacağınız derslerin her biri belli sayıda (çoğunlukla üç veya dört) kredi/saat/ünite kazandırır. Akademik danışmanınız öğretim yılı için ders programınızı planlamanız konusunda size yardımcı olacaktır.

Ayrıntılı bilgi ve detaylar için tadassist@taa-ankara.org.tr adresine mail atabilir ve/veya 426 26 44 no'lu numaradan bize ulaşabilirsiniz. 

Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.