DİL SEÇİMİ
EDUCATION USA - TAD
DANIŞMA HATTI 0312 426 26 44 - 0312 426 26 48
 • Türk Amerikan Derneği Education USA Merkezi

  EDUCATIONUSA ANKARA – TÜRK AMERİKAN DERNEĞİ (TAD)

  AMERİKA’DA YÜKSEKÖĞRENİM İÇİN, A.B.D. DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI TARAFINDAN KURULAN VE DESTEKLENEN ÜCRETSİZ EĞİTİM DANIŞMANLIĞI MERKEZİ

  Education USA, 170'den fazla ülkede 400’ün üzerinde uluslararası öğrenci danışmanlığı merkezi bulunan bir ABD Dışişleri Bakanlığı ağıdır. Ağ, Amerika’daki Yüksek Öğrenim Kurumlarına başvuru, burs olanakları, sınav hazırlıkları, öğrenci vizesi ve diğer konularda, ÜCRETSİZ, doğru, kapsamlı ve güncel bilgi sunarak Amerika’da Yüksek Öğrenime, uluslararası öğrencileri teşvik etmektedir.

  EducationUSA, Amerika’da Yüksek Öğrenim için sizlerin resmi kaynağıdır.

  EducationUSA’in misyonu, uluslararası öğrenci hareketliliğini artırarak, Birleşik Devletler halkı ve diğer ülke vatandaşları arasında karşılıklı iletişim ve hoşgörüyü geliştirmektir. Bu kapsamda, Türk Amerikan Derneği EducationUSA Eğitim Danışmanlık Merkezi’nden Amerika’da yurtdışı eğitimi ile ilgili her türlü bilgiyi ücretsiz olarak alabilirsiniz.

  Ziyaret için mutlaka EducationUSA Danışmanımızdan telefon veya e-mail ile randevu almanız gerekmektedir. Randevu alırken aynı zamanda aşağıda bulunan anketi doldurup educationusa@taa-ankara.org.tr adresine mail atmanız sizinle ilgili görüşme öncesi doğru hazırlığı yapabilmemiz adına önemlidir.

  LİSANS İÇİN GÖRÜŞME ÖNCESİ ANKET

  YÜKSEK LİSANS VE DOKTORA İÇİN GÖRÜŞME ÖNCESİ ANKET

  Merkezimize gelmeden önce aşağıda bulunan tüm linkleri incelemeniz önemlidir. EducationUSA size herhangi bir okul önerisinde bulunmaz. Başvuru aşamasından Amerika'ya gidene kadar olan süreçte doğru ve tarafsız bilgiye ve kaynaklara erişiminizi sağlar ve farkındalığınızı arttırır.

  İLETİŞİM BİLGİLERİ:

  Danışman: Naz Etçioğlu

  Telefon: 0312 426 26 48 / 146

  E-mail: educationusa@taa-ankara.org.tr 

  Adres: Türk Amerikan Derneği, Cinnah Caddesi 20, Kavaklıdere / Ankara

  ÇALIŞMA GÜN VE SAATLERİ:

  Salı-Cuma : 09:00 – 18:00

  Cumartesi : 09:00 – 16:30

  Pazar / Pazartesi : Kapalıdır

 • Neden Amerika’da Eğitim?

  Kalite: Amerika Birleşik Devleti kolejleri ,tesislerinin, eğitim kadrolarının ve kaynaklarının kalitesiyle dünya çapında üne sahiptir. Akreditasyon sistemleri kurumların bu standartları korumasını sağlar. Teknolojinin gelişimini en önde takip etmeleri, bu kolejlerin kalite standartlarını yukarı çeker.

  Seçenek: 4600’den fazla sayıda olan akredite eğitim kurumları, öğrencilere birbirinden bağımsız birçok alandan gelişmiş eğitim alma şansı, sosyal çevreler ve sonsuz akademik programlar sunar.

  Çeşitlilik: Amerika'da yüksek eğitimin en önemli özelliği ve gücü çeşitliliğinde saklıdır. Dünyanın hiçbir yerinde öğrencilere Amerika'da olduğu kadar eğitim alanı ve yaklaşım seçimi konusunda özgür bir ortam sağlanamaz.

  Değer: Eğitim ücretlerinin ve yaşama giderlerinin çok geniş bir yelpazeye dağılması ve üniversitelerden biraz mali yardım alınması Amerika Birleşik Devletleri’nde okumayı sizden önceki binlerce uluslararası öğrenci için mümkün kılmıştır.

  Esneklik: Amerikan üniversitelerinin ve kolejlerinin en belirgin özelliklerinden biri bir kolej veya üniversitede ders seçimindeki esnekliktir. Ancak bundan da önemli olan, öğrencilere sunulan bir kurumdan diğerine geçebilme seçeneğidir. Bir kurumda, yani genellikle bir community college (iki yıllık devlet kolejinde) bir derecenin ilk iki yılını tamamlayarak bir başkasına geçmek çok sık rastlanılan bir şeydir.

 • Amerikan Eğitim Sistemi

  Amerika Birleşik Devletleri’nde Türkiye'de bulunan Yüksek Öğretim Kurulu gibi ülke çapında her eyalette geçerli olan merkezi bir yüksek öğretim sistemi yoktur. Her eyaletin kendi içinde bağlı olduğu ve eğitim politikalarını belirleyen yetkili bir kurumu vardır. Her eğitim kurumunun bireysel kendine ait alım şartları ve kuralları vardır. Türkiye’den farklı olarak orada birçok yükseköğretim kurumuna Kolej denir. 12. sınıfı bitirip lise diploması alan öğrenci lisans eğitimine devam edebilir. Liseden mezun olduktan sonra öğrenci iki yere başvurabilir:

  AMERİKA'DA ÖNLİSANS VE LİSANS EĞİTİMİ

  Community College veya Junior College (2 yıllık ön lisans eğitimi)

  Üniversiteler (4 yıllık lisans eğitimi)

  1.Community College (Meslek Okulu ya da Ön lisans Eğitimi)

  Bu okullar iki yıl süreyle mesleki eğitim ağırlıklı eğitim verirler. 60 krediyi tamamlayıp mezun olan bir öğrenci Associate of Arts (A.A) veya Associate of Science (A.S) derecesine sahip olarak mezun olur. Bu okullar aynı zamanda teknik ve mesleki eğitim imkânı da sunarlar. Bu okulların en güzel yanı; mezun olduktan sonra gerekli şartları sağladığı takdirde öğrenciye 4 yıllık okula transfer olanağı sağlıyor olmasıdır. Bu şekilde, lisans derecesi olan bir okulun ilk 2 yılını Community College’da okuduktan sonra 4 yıllık bir okula geçip lisans diploması alabilirsiniz. “Community College”da okumak maddi olarak 4 yıllık okullarda okumaktan daha kolaydır. Ayrıca bir diğer artısı, başvuru sürecinin ve alım şartlarının daha kolay olmasıdır.

  2.Dört Yıllık Lisans Eğitimi

  Öğrenciler lise eğitiminden sonra dört yıllık üniversitelerde eğitime devam edebilirler. Bu dört yıllık eğitimin sonunda alınan derece Bachelor’s Degree adı verilen lisans derecesi olur. Ortalama 120 krediyi başarılı bir şekilde tamamlayıp mezun olan bir öğrenci Bachelor of Arts (B.A) veya Bachelor of Science (B.S) diplomasına sahip olur. 4 yıllık okullara girmek için öğrencinin üniversitenin talep ettiği başvuru şartlarını yerine getirmesi gerekir. Gerekli sınavlara girip, gerekli dokümanları tamamlayan ve şartları yerine getiren öğrenci istediği üniversitelere başvuru yapabilir.

  AMERİKA'DA YÜKSEK LİSANS EĞİTİMİ

  Amerika Birleşik Devletleri’nde “Graduate Study” olarak adlandırılan lisansüstü eğitimin ilk basamağı yüksek lisans derecesidir. Lisans öğreniminden sonra, genel olarak 30-36 kredinin tamamlanmasını ve genellikle bir yüksek lisans tezinin hazırlanmasını gerektirir. Bazı yüksek lisans programlarında, tez yerine bitirme sınavına girilerek yüksek lisans derecesine sahip olunur. Yüksek lisans derecesi, Sosyal Bilimler alanları için Master of Arts (M.A.), Fen ve Mühendislik alanları için Master of Science (M.S.) olarak verilir. Ancak, bazı yüksek lisans dereceleri Master of Fine Arts (MFA), Master of Business Administration (MBA) gibi alanları gösteren kısaltmalarla gösterilir.

  AMERİKA'DA DOKTORA EĞİTİMİ

  Lisansüstü eğitimin ikinci aşaması olan Doktora eğitimi, genel olarak yüksek lisans eğitimi üzerine üç veya dört yıllık bir öğrenim ve araştırmayı gerektirirken, özellikle araştırmaya yönelik alanlarda bu süreç uzayabilmektedir. Doktora eğitiminde daha önce çalışılmamış bir alanda doktora tezinin de hazırlanması istenir. Öğrenimin sonunda “Doktora Derecesi”, Doctor of Philosophy (Ph.D.) verilir. Buna karşılık, Doctor of Business Administration (D.B.A) gibi eğitim alınan dala göre verilen doktora dereceleri de vardır.

 • Amerika’da Eğitim için 5 Adım

  1. Seçenekleriniz Hakkında Araştırma Yapın

      - Önceliklerinizi belirleyin

      - ABD Eğitim programlarını tanıyın

      - Akredite edilmiş binlerce Amerikan eğitim kurumunu keşfetmenizi sağlayacak araştırma seçeneklerini öğrenin

  2. Eğitiminiz için Bütçe Oluşturun

      - Eğitim sürenizin hepsini kapsayacak şekilde bütçe oluşturun

      - Eğitim masraflarınızı azaltmanın yollarını araştırın

      - Burslar ve diğer maddi yardımları araştırın

  3. Başvurunuzu Tamamlayın

      - Başvuru zaman çizelgesine sadık kalın

      - Süreci gideceğiniz akademik dönemden en az 15-18 ay öncesinde başlatın

      - Zorunlu sınavlara girmek dahil olmak üzere, başvuru koşullarını eksiksiz yerine getirin.

      - Başvuru yazılarını ya da niyet mektuplarını yazın

  4. Öğrenci Vizesi İçin Başvuru Yapın

      - Hangi formların gerektiğini öğrenin

      - Vize başvuru sürecinin bir çerçevesini çıkarın

      - Vize görüşmesine psikolojik olarak hazırlanın

  5. Yolculuğa Hazırlanın

      - Merkezimizde ya da internet üzerinden yapılan “Yolculuk Öncesi Oryantasyonu” na katılın

      - ABD’ye varınca ne beklemeniz gerektiğini öğrenin

      - Yeni akademik ortamınızı tanıyın

      - Amerikan kültürüne ve yeni çevrenize uyum sağlayın.

 • Amerika'da Önlisans Eğitimi (Community/Junior Colleges - 2 YIL)

  İki yıllık eğitim veren okullar, Community College veya Junior College olarak adlandırılan okullardır. Bu okullar Türkiye’deki Meslek Yüksekokulları gibi düşünülebilir. Lise eğitiminin üzerine iki yıl süre ile mesleki eğitime olanak sağlayan ve eğitim sonunda ön lisans diplomasının verildiği okullardır. Öğrencilerin 60 kredilik ders zorunluluğunu tamamlaması beklenir. İki yılı tamamlayan öğrenci, edebiyat ön-lisans diploması (Associate of Art - AA) veya fen ön-lisans diploması (Associate of Science - AS) almaya hak kazanır. Bu okullara girmek SAT veya ACT gibi sınavlar gerekmediği için daha kolaydır ve ücretleri dört yıllık programlara göre daha ucuzdur. İki yıllık eğitim tamamlandıktan sonra gerekli not ortalaması şartlarını karşılıyorsa, öğrenci dört yıllık bir üniversiteye transfer olabilir.

  AMERİKA'DA LİSANS EĞİTİMİ (4 YIL)

  Amerika Birleşik Devletleri'ndeki lisans diploması programlarının en çekici özelliği son derece esnek olmalarıdır. Çoğunlukla çok çeşitli dersler arasından seçiminizi yaparak kendi özel eğitim programınızı yaratabilirsiniz. Diplomanızı, çoğunlukla dört yıllık tam-zamanlı eğitim sonunda belirlenmiş bir kredi toplamına ulaştığınız zaman alabilirsiniz. Birinci sınıf “freshmen”, ikinci sınıf “sophomore”, üçüncü sınıf “junior”, dördüncü sınıf ise “senior” olarak adlandırılır. İlk iki yıl alınan dersler alt bölüm (lower division) dersleri, son iki yıl alınan dersler ise yüksek bölüm (upper division) dersleri olarak bilinir. Amerikan üniversitelerindeki öğrenciler belli bir sayıda “kredi” topladıkları zaman diploma programlarını tamamlamış olurlar. Genellikle mezun olabilmeleri için ortalama 120 krediyi tamamlamaları gerekir. Diploma programını oluşturan birbirinden farklı dersler aşağıdaki gibi sınıflandırılabilir:

  - Temel dersler: Bunlar diploma programının temelini oluştururlar ve bütün öğrencilerin alması zorunlu derslerdir. Öğrenciler matematik, İngilizce, beşeri bilimler, doğa bilimleri ve sosyal bilimlerden çeşitli dersler alırlar. Bazı kolejler öğrencilerin çok sayıda temel ders almasını şart koşarken diğerleri sadece birkaç temel ders almasını isteyebilir.

  - Ana dal (Major) dersleri: Ana dal öğrencinin üzerinde yoğunlaşmaya karar verdiği konudur. Öğrencilerin çoğu tek bir konuyu ana dal olarak seçerler. Ancak bazı kolejler ilgili bir konuda çift ana dal alınmasını da bir seçenek olarak sunarlar. Ana dal dersleriniz diploma programını tamamlamanız için gereken toplam ders sayısının dörtte biriyle yarısı arasında bir ağırlık oluşturur.

  - Yardımcı dal (Minor) dersleri: Yardımcı dal öğrencinin ikinci en büyük ders yoğunluğu almayı seçtiği konudur. Yardımcı dal için alınması gereken ders sayısı genellikle ana dal derslerinin yarısı kadardır.

  - Seçmeli dersler: Bu dersler her hangi bir bölümden seçilebilir. İlgi duyduğunuz farklı konuları veya dersleri araştırma olanağı sağlarlar ve mezun olmak için gerekli kredi sayısını doldurmanıza yardımcı olurlar.

  Eğitimlerine Tıp, Hukuk, Diş Hekimliği, Eczacılık, Veterinerlik, Hemşirelik gibi profesyonel alanlarda devam etmek isteyen öğrencilerin dikkat etmeleri gereken en önemli nokta, Türkiye’deki sistemden farklı olarak, bu alanlarda eğitim almak için önceden üç veya dört yıllık bir eğitimin alınması gerektiği, akabinde bu okulların açtığı sınavlarla okula kabulün gerçekleştiğidir. Hukuk fakültelerinde okumak için Law School Admission Test (LSAT), Tıp fakülteleri için Medical College Admission Test (MCAT), Diş Hekimliği için Dental Admission Test (DAT), Eczacılık için Pharmacy College Admission Test (PCAT), Veterinerlik için Veterinary College Admission Test (VCAT) sınavlarını başarı ile geçmek gerekmektedir. Eğitimlerine Amerika’da bu alanlarda devam etmek isteyen Türk öğrencilerin toplamda altı ile sekiz yıllık bir eğitim süresini göz önüne almaları gerekmektedir. Ancak, söz konusu alanlarda eğitimlerine Türkiye’de devam eden veya mezun olan öğrenciler Amerika’da lisansüstü eğitimlerine devam edebilirler. Bunun için, örneğin Tıp’ta uzmanlık için USMLE testini alarak Amerika’da hastanelerde residency adı verilen programa kabul edilebilirler.

  Başvuru Süreci

  Türkiye’den farklı olarak ABD’de eğitim kurumları belli bir devlet kurumuna bağlı olmadığı için her yükseköğrenim kurumunun başvuru süreci ve şartları farklılık gösterebilir. Bu yüzden başvurulmak istenen yükseköğrenim kurumunun internet sitesinde gerekli bilgilerin alınması önemlidir. Başvuru sürecinin okunmak istenen eğitim döneminden 12-18 ay öncesinde başlatılması gerekmektedir. Okulların internet sitelerinde bulunan başvuru için gerekli olan belgeler tamamlandıktan sonra üniversitelerin online başvuru bölümlerinde başvuru yapılabilir. http://www.commonapp.org/ isimli site öğrencilere, sistemde kayıtlı olan, birden çok üniversiteye aynı anda başvuru şansı sunmaktadır.

  Amerika’daki okullara başvuru aşamasında genel olarak aşağıdaki belgeler istenmektedir. Ancak, başvuruda bulunulacak okul ve programa göre okullar ek belgeler de isteyebilirler. Bunun için okulların web sayfaları detaylı bir şekilde incelenmelidir.

  • Lise Diploması

  • Not Çizelgesi (Transkript)

  • SAT (Scholastic Aptitude Test) ya da ACT (American College Test) resmi sınav sonuçları

  • TOEFL (Test of English as a Foreign Language) veya IELTS (International English Language Testing System) resmi sınav sonuçları

  • Referans Mektupları

  • Kompozisyon (Personal Statement / Statement of Purpose)

  • Başvuru Ücreti

  • Portfolyo (Güzel Sanatlar ve Mimarlık Fakülteleri için)

  • Özgeçmiş

  • Mülakat (Bazı okullar başvurunuzu değerlendirdikten sonra sizinle mülakat yapmak isteyebilirler)

  Amerika’daki okullara başvurular genelde online olarak yapılmaktadır, ancak nadir de olsa bazı okullar halen kağıt başvuru formu kabul edebilirler. Okul araştırmanızı yaptıktan sonra başvurmak istediğiniz okulun web sayfasında yabancı öğrenciler için kağıt formatında veya online formatta olan başvuru formunu doldurmalısınız.

  Başvuru formunu doldurduktan sonra başvuru ücretini ödemeniz gerekir. Başvuru ücreti okuldan okula değişir. Kredi kartıyla başvuru ücretini ödedikten sonra gereken diğer belgeleri son başvuru tarihine kadar okula ulaştırmalısınız. Amerika’da bazı okulların son başvuru tarihi yoktur ve ‘Rolling Admissions’ uygulamasıyla ders yılı başlayana kadar başvuru kabul etmeye devam ederler.

  Başvuru için gereken koşullardan not ortalaması, TOEFL / IELTS gibi sınav puanları yeterli olmayan öğrenciler diğer koşulları sağlıyorlarsa, okullara şartlı olarak da kabul edilebilirler. Okulların şartlı kabul sağlayıp sağlamadıklarını web sayfalarını inceleyerek öğrenebilirsiniz.

 • Amerika'da Yüksek Lisans Eğitimi

  Amerika Birleşik Devletleri’nde “Graduate Study” olarak adlandırılan lisansüstü eğitimin ilk basamağı yüksek lisans derecesidir. Lisans öğreniminden sonra, genel olarak 30-36 kredinin tamamlanmasını ve genellikle bir yüksek lisans tezinin hazırlanmasını gerektirir. Bazı yüksek lisans programlarında, tez yerine bitirme sınavına girilerek yüksek lisans derecesine sahip olunur. Yüksek lisans derecesi, Sosyal Bilimler alanları için Master of Arts (M.A.), Fen ve Mühendislik alanları için Master of Science (M.S.) olarak verilir. Ancak, bazı yüksek lisans dereceleri Master of Fine Arts (MFA), Master of Business Administration (MBA) gibi alanları gösteren kısaltmalarla gösterilir.

  Joint Degree ya da Dual Degree Programs altında geçen yüksek lisans programlarında her iki dalda birden eğitime devam etme imkânı bulunmaktadır. Professional Science Masters (PSM) denilen alanlarda (Biyoloji, Matematik, Fizik, Ekosistem, Adli Tıp gibi) yetişmiş bilim insanları, eğer profesyonel iş ortamlarında, örneğin Bioteknoloji firmalarında, hükümet ve özel sektörde çalışmak isterlerse PSM derecelerini tercih edebilirler.

  Tıp, Eczacılık, Diş Hekimliği, Veterinerlik eğitimini Türkiye’de tamamlayanlar, lisansüstü uzmanlık eğitimleri için Amerika’ya gidebilirler.

  Amerika’daki okullara yüksek lisans eğitimi için bireysel başvuru yapacak öğrenciler okulların verdiği burslara başvuruda bulunabilirler. Okulların verdiği burslar dışında, Türkiye’den de burs sağlayan kurumlara başvurabilirler.

  Amerika’da yüksek lisans yapmak isteyen öğrencilerin aşağıda listelenmiş konulara dikkat etmeleri gerekir.

  1. Yüksek lisans programlarına başvuru yapmak için lisans derecesine sahip olmak gerekir.

  2. Lisans mezuniyet not ortalamasının genellikle en az 3,00/4.00 olması gerekir. Daha düşük not ortalaması ile öğrenci kabul eden okullar da vardır, ancak, bunların sayısı daha azdır. Okullara başvuru aşamasında üniversitenizin öğrenci işlerinden alacağınız orijinal transkriptlerin gönderilmesi gerekmektedir. Transkriptleriniz Türkçe ise bunu kendiniz çevirip yetkili ofislerden onaylatabilirsiniz.

  3. İngilizce seviyenizin iyi olması gerekir. Başvuruda istenen TOEFL, GRE veya GMAT gibi sınavlardan yüksek bir puan almak gerekmektedir.

  4. Başarılı olduğunuz derslerin hocalarından en az üç adet referans mektubu almalısınız. MBA veya L.L.M. programlarına başvuruda bulunuyorsanız, çalışmış olduğunuz iş yerinden de referans mektubu alabilirsiniz.

  5. Öğrencinin kendi alanında yapmış olduğu akademik faaliyetler, ödevler, sunumlar, katıldığı konferanslar, ulusal veya uluslararası yarışmalarda alınmış ödüller, stajlar da programa kabul edilmek için okulların dikkate aldığı belli başlı kriterlerdir.

  6. “Statement of Purpose” veya “Personal Statement” olarak geçen ve Amerika’da eğitiminize devam etmeyi düşündüğünüz alan ile ilgili bir kompozisyon yazmanız istenecektir. Bu

  kompozisyonda başvurduğunuz alanı neden seçtiğinizi, şimdiye kadar bu alana kendinizi nasıl hazırladığınızı, Amerika’da başvurulan okulda ne gibi bir program izlemek istediğinizi ayrıntılı olarak anlatmanız gerekecektir. Okula başvuru aşamasında göndereceğiniz özgeçmişinizde yer alan diğer bilgilerin dışında yazacağınız bu kompozisyon, sizi okula tanıtacak tek fırsattır; bu bakımdan düzgün ve amaca uygun yazılması çok önemlidir.

  7. Her okulun başvuru tarihi, programları, program süreleri, sunduğu seçmeli ders olanakları farklılık gösterir. Okul araştırması yaparken okulların ve bölümlerin web sayfalarında bu konuya dikkat etmek gerekir. Fakülte üyelerinden oluşan komitenin sizin kabulünüz hakkında karar verebilmesi için istenen bütün belgelerin zamanında ulaşması çok büyük önem taşımaktadır.

  8. Okulları araştırırken ilk etapta en az 20 okuldan oluşan bir tercih listesi hazırlamalı, daha sonra yapacağınız detaylı araştırma ile bu sayıyı 6-9 okula düşürmelisiniz. Normalde istediğiniz kadar okula başvuru yapabilirsiniz, ancak her okulun “Application Fee” olarak geçen ve 40-50 Amerikan Doları’ndan başlayıp 250 Amerikan Doları’na kadar çıkan (özellikle MBA Programları) başvuru ücretleri olduğunu unutmamalısınız.

  9. Başvuruda bulunduğunuz okulların bursuna başvuruyor olsanız bile, okullar sizden okulun ücretini ve geçim masraflarını karşılayacağınıza dair finansal yeterlilik belgesi isteyecektir. Bu belge sizin, ailenizin veya eğitiminize sponsor olan kişinin hesabının bulunduğu bankadan alınan ve hesabında yeterli para olduğunu gösteren İngilizce bir belge olmalıdır. Bu belgenin orijinal ve güncel olması gerekmektedir.

  10. Yüksek lisans başvurusu yapıp, aynı zamanda başvuruda bulundukları bölümde asistanlık almak isteyen öğrencilerin daha yüksek not ortalamasına sahip olmaları ve başvuru aşamasında okulun istediği TOEFL, GRE veya GMAT gibi testlerden yüksek puan almaları gerekir. Bu tip bursların Amerikalı öğrencilerle beraber uluslararası öğrencilere de açık olduğunu ve rekabetin güçlü olduğunu hatırlatmak isteriz.

  11. Başvuruda bulunduğunuz bazı okullar sizinle mülakat yapmak isteyeceklerdir. Bu mülakatlar, üniversitenin Türkiye’de bulunan bir mezunu aracılığı ile yapılabileceği gibi, İnternet üzerinden video bağlantısı ile görüntülü bir şekilde de yapılabilir.

  Yukarıda belirtilen belgelere ek olarak, başvuruda bulunacağınız bölüme göre okullar sizden ek belge isteyebilirler. Bu nedenle, öğrencilere başvuruda bulunacakları okulların web sayfalarını dikkatlice incelemelerini tavsiye ediyoruz.

  Doktora Eğitimi

  Lisansüstü eğitimin ikinci aşaması olan Doktora eğitimi, genel olarak yüksek lisans eğitimi üzerine üç veya dört yıllık bir öğrenim ve araştırmayı gerektirirken, özellikle araştırmaya yönelik alanlarda bu süreç uzayabilmektedir. Doktora eğitiminde daha önce çalışılmamış bir alanda doktora tezinin de hazırlanması istenir.

  Öğrenimin sonunda “Doktora Derecesi”, Doctor of Philosophy (Ph.D.) verilir. Buna karşılık, Doctor of Business Administration (D.B.A) gibi eğitim alınan dala göre verilen doktora dereceleri de vardır. Doktora öğrenimi iki aşamalıdır.

  Okuldan okula farklılık göstererek, ilk 1,5-2 yıl boyunca öğrenci ders sorumluluğunu tamamlar ve sonrasında uzmanlık konusu ile ilgili doktora yeterlilik sınavına girer. İkinci aşamada ise doktora tezini hazırlamak için çalışmalara başlar.

  Amerika’da özellikle Ekonomi, Psikoloji ve Mühendislik gibi dalların bazı alanlarında, doğrudan lisans derecesinden sonra doktora programlarına başvuruda bulunma imkânı vardır. Bu tür programlar Bütünleşik Doktora (Integrated Ph.D.) olarak adlandırılmaktadır.

  Amerika’daki okullara doktora eğitimi için bireysel başvuru yapacak öğrenciler okulların verdiği burslara başvuruda bulunabilirler. Okulların verdiği burslar dışında, Türkiye’den de burs sağlayan kurumlara başvurabilirler.

  Amerika’da doktora yapmak isteyen öğrencilerin aşağıda listelenmiş konulara dikkat etmeleri gerekir.

  1. Öğrencilerin mezuniyet not ortalamasının genellikle en az 3,00/4.00 olması gerekir. Okullara başvuru aşamasında üniversitenizin öğrenci işlerinden alacağınız orijinal transkriptlerin gönderilmesi gerekmektedir. Transkriptleriniz Türkçe ise bunu kendiniz çevirip yetkili ofislerden onaylatabilirsiniz.

  2. İngilizce seviyenizin iyi olması gerekir. Başvuruda istenen TOEFL, GRE veya GMAT gibi sınavlardan yüksek bir puan almak gerekmektedir.

  3. Öğrencinin kendi alanında göstermiş olduğu akademik faaliyetler, ödevler, sunumlar, konferanslara katılımlar, ulusal veya uluslararası yarışmalarda alınmış ödüller, stajlar da programa kabul edilmek için okulların dikkate aldığı belli başlı kriterlerdir.

  4. “Statement of Purpose” veya “Personal Statement” olarak geçen ve Amerika’da eğitiminize devam etmeyi düşündüğünüz alan ile ilgili bir komposizyon yazmanız istenecektir. Bu kompozisyonda başvurduğunuz alanı neden seçtiğinizi, şimdiye kadar bu alana kendinizi nasıl hazırladığınızı, Amerika’da başvurulan okulda ne gibi bir program izlemek istediğinizi ayrıntılı olarak anlatmanız gerekecektir. Okula başvuru aşamasında göndereceğiniz özgeçmişinizde yer alan diğer bilgilerin dışında yazacağınız bu kompozisyon, sizi okula tanıtacak tek fırsattır; bu bakımdan düzgün ve amaca uygun yazılması çok önemlidir. Doktora seviyesinde başvuruda bulunacağınız okullar sizden “Writing Sample” olarak geçen ve daha önce yaptığınız bir çalışmanızdan oluşan 5 -10 sayfalık yazılı bir örnek de isteyebilirler.

  5. Her okulun başvuru tarihi, programları, program süreleri, sunduğu seçmeli ders olanakları farklılık gösterir. Okul araştırması yaparken okulların ve bölümlerin web sayfalarında bu konuya dikkat etmek gerekir. Fakülte üyelerinden oluşan komitenin sizin kabulünüz hakkında karar verebilmesi için, istenen bütün belgelerin zamanında ulaşması çok büyük önem taşımaktadır. Doktora başvurularında, özellikle girişi zor okullarda son başvuru tarihlerinin yüksek lisans programlarına göre daha erken kapandığını hatırlatmak isteriz.

  6. Okulları araştırırken ilk etapta en az 20 okuldan oluşan bir tercih listesi hazırlamalı, daha sonra yapacağınız detaylı araştırma ile bu sayıyı 6-9 okula düşürmelisiniz. Normalde istediğiniz kadar okula başvuru yapabilirsiniz, ancak her okulun “Application Fee” olarak geçen başvuru ücretleri olduğunu unutmamalısınız.

  7. Doktora başvurusu yapıp, aynı zamanda başvuruda bulundukları bölümde asistanlık almak isteyen öğrencilerin daha yüksek not ortalamasına sahip olmaları ve başvuruda istenen TOEFL, GRE veya GMAT gibi testlerden okulun istediğinden yüksek puan almaları gerekir. Doktora seviyesinde burs imkânları yüksek lisansa göre daha fazladır.

  8. Başvuruda bulunduğunuz bazı okullar sizinle mülakat yapmak isteyeceklerdir. Bu mülakatlar, üniversitenin Türkiye’de bulunan bir mezunu aracılığı ile yapılabileceği gibi, telefon veya İnternet üzerinden video bağlantısı ile görüntülü bir şekilde de yapılabilir.

  Yukarıda belirtilen belgelere ek olarak, okullar sizden ek belge isteyebilirler. Bu nedenle, öğrencilere başvuruda bulunacakları okulların web sayfalarını dikkatlice incelemelerini tavsiye ediyoruz.

 • Amerika’da Eğitim ve Yaşam Masrafları

  Lisans Eğitimi

  Amerika’da eğitim ücretlidir ve okuldan okula değişiklik gösterebilir. Community College (Junior College) düşünenler için bu ücret yıllık 7.000- 10.000 dolar arası değişiklik gösterirken, dört yıllık programlar için yıllık 16.000 ile 70.000 dolar arasındadır. Bu ücretleri yılın başında ödeyebileceğiniz gibi dönem başlarında ödenecek şekilde taksitlendirme imkânınız da vardır. Üniversitelerin internet sitelerinden okul ücretlerinin yanı sıra konaklama, günlük harcama, kırtasiye masrafları gibi detaylara da ulaşabilirsiniz.

  Amerika'da eğitim masraflarını nasıl azaltabilirsiniz?

  Ø Kısıtlı bir bütçeniz var ise, pahalı üniversiteler yerine daha ucuz ama aynı düzeyde eğitim veren devlet (eyalet) üniversitelerini tercih edebilirsiniz.

  Ø Okulun bulunduğu şehir masraflarınız açısından önemli bir etkendir. Büyük şehirlerde yer alan okullarda yaşam masrafları daha yüksektir. Buna karşılık, Amerika’nın kırsal bölgelerinde bulunan okullarda, okul ve yaşam masrafları nispeten daha düşüktür.

  Ø Amerika’da dört yıllık eğitiminize devam ederken, okulunuzun yaz okuluna da katılıp ders alarak, eğitiminizi daha kısa sürede bitirebilirsiniz.

  Ø Lisans düzeyinde eğitiminize devam ederken yazın Türkiye’ye gelmeyi düşünüyorsanız, oturduğunuz şehirdeki üniversite(ler)den kredili dersler alarak, aldığınız bu dersleri Amerika’daki okulunuzda saydırabilirsiniz.

  Ø Üniversiteye başvurduğunuzda akademik başarınız çok yüksek düzeyde olmadığı için burs imkânlarından faydalanamamış olabilirsiniz. Ancak, birinci yılın sonunda not ortalamanızı 4,00 üzerinden 3,00’ün üzerine çıkararak, “tuition waiver” denilen okul ücretinde indirim sağlayan bursa başvuru yapabilirsiniz.

  Ø Eğitiminize devam etmek için Community College / Junior College’ları (iki yıllık meslek yüksekokulları) tercih edebilirsiniz. Community College’lar dört yıllık okullara göre ücret açısından daha uygundur ve mezun olurken yeterli not ortalamasını sağladığınız takdirde lisans programlarına geçiş imkânı sağlarlar.

  Amerika'da Eğitim için Burs İmkanları

  Amerika’da lisans alacak bir öğrencinin çok fazla burs olanağı ne yazık ki yok. Lisans eğitiminde burslar İhtiyaç Bursları (Need-based scholarship) ve Üstün Başarı Bursları (Merit-Based Scholarship) olmak üzere ikiye ayrılır.

  İhtiyaç Bursları(Need Based Scholarship): Maddi olarak durumu yetersiz ama çok başarılı öğrencilere sağlanan burslardır. İngilizce başarısının yanı sıra, lise ortalaması ve sosyal faaliyetler bu bursun alımı konusunda önemli faktörlerdir. Bu burslar nadir olarak bütün okul giderlerini karşılasa da normalde kısmi burslardır. Bursa başvururken öğrencinin ailesinin maddi durumunu gösteren bir belgeyi de okula sunması gerekmektedir. Finansal yardım ofisleri öğrenciye ne kadar burs sağlayabileceğini, ailenin maddi durum belgesine bakarak karar vermektedirler.

  Üstün Başarı Bursları(Merit Based Scholarship): Lise ortalaması yüksek, gerekli sınav notları ortalamanın çok üstünde ve sosyal faaliyetler konusunda aktif olan ve güçlü referanslara sahip olan az sayıda öğrenciye sağlanan burslardır.

  Amerikan üniversitelerinin lisans düzeyinde verdiği diğer bir burs türü de Spor Bursları’dır. Spor bursu alabilmek için milli takım seviyesinde bir sporcu olmanız veya lisanslı olarak bir spor kulübünde oynamanız gerekmektedir. Spor bursuna başvuruda bulunmak için, Türkiye’de yaptığınız antrenmanlar ve oynadığınız maçlar sırasında çekilmiş görüntülerinizi içeren bir DVD hazırlamanız gerekmektedir. National Collegiate Athletic Association (NCAA) kuruluşunun web sayfasından, yaptığınız spor dalına göre Division I’de bulunan ve burs veren okulları araştırarak, başvurmak istediğiniz okulların antrenörleri (koçları) ile iletişime geçmeli ve hazırlamış olduğunuz DVD’nizi paylaşmalısınız. Spor burslarında başvuran öğrencinin kabulüne antrenörler karar vermektedir. Spor bursunu almaya hak kazanan öğrencilerin, eğitimlerine başladıktan sonra derslerini aksatmamaları, burslarının devamı için not ortalamalarını yüksek tutmaları şarttır.

  Bütün bunların dışında Türkiye’de ,okunacak bölümle alakalı, şirketlere veya kurumlara bireysel sponsorluk için başvurulabilir. Bu kurumların belirli bir listesi olmamakla beraber, bu konuda araştırma yapılıp kurumlara birebir ulaşıp burs sağlayıp sağlamadıkları öğrenilebilir.

  Ayrıca F-1 vizesine sahip uluslararası öğrenciler haftada 20 saati geçmemek koşuluyla kampüs içinde çalışabilirler. Bu konuda okulların uluslararası öğrenci ofislerinde çalışan görevlilerden bilgi alabilirsiniz.

  Yüksek Lisans/Doktora

  Amerika’da üniversiteler yüksek lisans ve doktora eğitimi almak isteyen uluslararası öğrencilere çeşitli burs imkânları sağlarlar. Araştırma Asistanlığı (Research Assistantship-RA), Öğretim Asistanlığı (Teaching Assistantship-TA), İdari Asistanlık (Graduate Assistantship) ve karşılıksız burs (Fellowship) şeklinde sunulan bu burslardan faydalanmak için, öğrencinin not ortalamasının yüksek, İngilizce seviyesinin ve referanslarının çok iyi, TOEFL, GRE, GMAT gibi Amerikan üniversitelerine girişte şart koşulan sınavlardan aldığı puanlarının yüksek olması ve niyet mektubunda kendisini çok iyi ifade etmesi gerekmektedir.

  Araştırma Asistanlığı: Öğrencilerin akademik başarılarına ve çalışma yapmak istedikleri alana göre verilen asistanlık türüdür. Hem tam zamanlı hem de yarı zamanlı Araştırma Asistanlığı pozisyonları vardır. Öğrenciler, Araştırma Asistanlığı pozisyonunda, alanlarında öğretim veya araştırma faaliyetlerine katılarak, okul ve geçim masraflarının önemli bir kısmını, bazen de hepsini karşılayabilirler.

  Öğretim Asistanlığı: Öğrencilerin akademik başarılarına göre verilir ve öğrencilere derslerinde ve laboratuvar çalışmalarında yardımcı olup, test hazırlama gibi ders faaliyetlerinde profesörleriyle birlikte çalışmalarına fırsat verir. Öğretim Asistanları kazandıkları parayla eğitim ve yaşam masraflarını büyük ölçüde ve bazen de tamamen karşılayabilir, okulun öğretim elemanlarına sunduğu tüm imkânlardan da yararlanabilirler. Öğretim Asistanlığı pozisyonları hem tam zamanlı hem de yarı zamanlı olabilir.

  İdari Asistanlık: Bölümlerin öğrencilere idari ofislerde çalışma imkânı sağlayarak verdikleri kısmi burslardır. Rekabet çok fazla olduğu için araştırmaya erken başlamalı ve son başvuru tarihleri kaçırılmamalıdır. Okulların verdiği bu burslara başvuru yapmak için başvurmayı düşündüğünüz bölüm ile irtibata geçmeniz gerekmektedir.

  Bütün bunların dışında Türkiye’de, çalışılacak alanla ilgili, şirketlere veya kurumlara bireysel sponsorluk için başvurulabilir. Bu kurumların belirli bir listesi olmamakla beraber, bu konuda araştırma yapılıp kurumlara birebir ulaşılıp burs sağlayıp sağlamadıkları öğrenilebilir. Ayrıca Amerika’da yüksek lisans, doktora ve doktora tezi araştırması yapmak isteyen öğrenciler Türkiye Fulbright Eğitim Komisyonu, Milli Eğitim Bakanlığı, TÜBİTAK gibi kurumlara burs için başvurabilirler.

  Doktora Sonrası Araştırma Programları

  Türkiye’de veya yurtdışındaki bir üniversiteden doktorasını almış akademisyenlerin Amerika’daki üniversitelerde araştırma yapma imkânı vardır. Araştırma süresince geçim masraflarını karşılayabilmek için burs imkânları üniversitelerin bölüm başkanlarıyla ya da proje yürüten kişilerle iletişime geçilerek araştırılmalıdır.

  İletişime geçilecek kişi daha önceden bir konferansta tanıştığınız, kendisinden ders aldığınız, öğretim görevlisi arkadaşlarınızla çalışmış veya çalışmalarınız esnasında araştırmalarından faydalandığınız bir profesör olabilir. Bu kişinin çalışmalarını detaylı bir şekilde inceledikten sonra aynı araştırma konusu üzerinde çalıştığınızı, geçmiş çalışmalarınızı ve kendinizi anlatan bir yazı yazarak iletişime geçebilir, okulun verdiği araştırma burslarını sorabilirsiniz.

  Türkiye’de çalıştıkları bir araştırma projesine Amerika’da devam etmek isteyen akademisyenler Fulbright Komisyonuna burs için başvurabilirler. Amerika’da bir proje üzerinde araştırma yapmak üzere Milli Eğitim Bakanlığı, Yükseköğretim Kurulu ve TÜBİTAK gibi farklı kurumların burs olanakları da değerlendirilebilinir.

 • Amerika’da Dil Eğitimi

  Hızla gelişen dünyamızda daha iyi bir kariyer sahibi olmak için ikinci bir dil öğrenmek artık bir lüks ya da hobi olmaktan çıkmış ve bir gereksinim haline gelmiştir. Bir dili öğrenmenin en çabuk ve etkili yolu ise öğrenmek istediğiniz dili yerinde öğrenmektir.

  Yabancı bir dil öğrenmek sadece o dilin dilbilgisini öğrenmekle olmuyor ve her geçen gün daha fazla öğrenci öğreneceği dilin kültürünü de öğrenebilmek için başka ülkelere gidiyor. Bu öğrencilere, profesyonellerle çalışma, dili yerinde öğrenme ve geliştirme, yeni arkadaşlıklar edinme ve unutulmayacak tecrübeler yaşama şansını sunuyor.

  Amerika’da dil eğitimi almak isteyen öğrencilerin hangi program türünün amaçlarına uygun olup olmadığına karar vermeleri gerekmektedir.

  Aşağıda yer alan dil programları size yol göstermesi açısından faydalı olacaktır.

  Genel İngilizce Eğitimi

  Akademik Amaçlı Kurslar

  Üniversite Hazırlık Kursları

  Özel Amaçlı Kurslar

  Tatil Kursları

  Yaz Kampları

  Sınava Hazırlık Kursları

  Sertifika ve/veya Diploma Programları

 • Amerika’da Eğitim için Gerekli Sınavlar

  LİSANS

  SAT Reasoning Test

  Öğrencinin eleştirel okumayı, yazmayı ve matematik yetkinliğini ölçmek için uygulanır. Beş yıl geçerliliği vardır. https://www.collegeboard.org

  SAT Subject Test

  Öğrencinin başvurduğu alanda yetkinliğini ölçmek için uygulanır. Öğrenci bir veya birden fazla konuda sınava girebilir. Beş yıl geçerliliği vardır. https://www.collegeboard.org

  ACT

  Öğrencinin İngilizce, Matematik, Okuma ve Mantık alanında yetkinliğini ölçmek için uygulanır. Opsiyonel yazma bölümü de vardır. Beş yıl geçerliliği vardır. http://www.act.org

  *SAT ve SAT Subject ya da ACT’den sadece birinin sınavına girilmesi yeterlidir.

  YÜKSEK LİSANS/DOKTORA

  Graduate Record Exam (GRE)

  Öğrencinin lisans sonrası eğitime hazır olup olmadığını ölçen sözel mantık, nicel mantık ve analitik yazma alanında bir sınavdır. Belirli bir alanla alakalı değildir. http://www.ets.org/gre

  GRE Subject Tests

  Öğrencinin lisans eğitimini ölçmek için sekiz alanda uygulanır. (Biyokimya, hücre ve moleküler biyoloji, biyoloji, kimya, bilgisayar bilimleri, İngilizce edebiyat, matematik, fizik, psikoloji) http://www.ets.org/gre

  Graduate Management Admission Test (GMAT)

  “Bussiness ve management” alanlarında çalışmak isteyen öğrencilerin sözel, sayısal ve analitik düşünme yetkinliklerini ölçmek için uygulanır. http://www.mba.com/the-gmat.aspx

  Law School Admission Test (LSAT)

  Hukuk alanında çalışmak isteyen öğrencilerin okuma ve sözel mantık yetkinliklerinin ölçülmesi için uygulanır. http://www.lsac.org/

  Medical College Admission Test (MCAT)

  Tıp alanında çalışmak isteyen öğrencilerin problem çözme, eleştirel düşünme, yazma ve fen bilgisi yetkinliklerini ölçmek için uygulanır. http://www.aamc.org/

  Dental Admission Test (DAT)

  Diş hekimliği alanında çalışmak isteyen öğrencilerin genel akademik bilgisini, bilimsel verileri kavrama ve algı yetkinliğini ölçmek için uygulanır. http://www.ada.org/

  Pharmacy College Admission Test

  Eczacılık alanında çalışmak isteyen öğrencilerin yetkiliğini ölçmek için uygulanır. http://www.pcatweb.info/

  Veterinary College Admission Test

  Veterinerlik alanında çalışmak isteyen öğrencilerin yetkinliklerini ölçmek için uygulanır. http://www.aavmc.org/

  DİL SINAVLARI

  Test of English as a Foreign Language (TOEFL)

  Ana dili İngilizce olmayan bireylerin akademik düzeyde İngilizce seviyesini ölçmek için uygulanır. İki yıl geçerliliği vardır. http://www.ets.org/toefl

  International English Language Testing System (IELST)

  Okuma, yazma, konuşma ve dinleme alanında İngilizce seviyesini ölçmek için uygulanır. (İngiltere merkezli bir sınavdır ama birçok Amerikan üniversitesinde kabul edilir.) İki yıl geçerliliği vardır. https://www.britishcouncil.org.tr/exam/ielts

  Pearson Test of English Academic (PTE Academic)

  Görevler doğrultusunda gerçek hayattan sahnelerle İngilizce dil seviyesini ölçmek için uygulanır. İki yıl geçerliliği vardır. http://pearsonpte.com/test-format/

  DİĞER SINAVLAR

  United States Medical Licensing Exam (USMLE)

  Bir doktorun medikal ve klinik bilgisini, kavram ve prensiplere hâkimiyetini ve doktor hasta ilişkisinin gereklilikleri konusunda yetkinliğini ölçmek için uygulanır. http://www.usmle.org/

 • Türkiye’deki Sınav Merkezleri

  SAT

  • TED Ankara Koleji Lisesi / ANKARA

  • Bilkent Ankara Laboratuvar Okulu (BLISS) /ANKARA

  • St. George Avusturya Lisesi /İSTANBUL

  • Özel Oğuzkaan Koleji/İSTANBUL

  • Hisar Okulları/İSTANBUL

  • İzmir Amerikan Koleji/ İZMİR

  • TED Bursa Koleji/BURSA

  • Tarsus Amerikan Koleji/MERSİN

  • Bilkent Erzurum Laboratuvar Okulu (BLİSS)/ ERZURUM

  ACT

  • Türk Amerikan Derneği/ANKARA

  • MEF Interntional School /İSTANBUL

  • St. George Avusturya Lisesi /İSTANBUL

  • TED Bursa Koleji/ BURSA

  • İzmir Gelişim Koleji /İZMİR

  • Marathon English Centre/ANTALYA

  GRE

  • Türk Amerikan Derneği/ANKARA

  • Bil-Merk/ İSTANBUL

  • Türk Amerikan Derneği/ İZMİR

  GMAT

  • Peason Professional Centres / İSTANBUL

  • Yıldırım Beyazıt Üniversitesi/ANKARA

  • Perfect English/ ANKARA

  LSAT

  • Türk Amerikan Derneği/ANKARA

  • Robert Koleji/İSTANBUL

  MCAT

  Sınava Türkiye’de girilememektedir.

  DAT

  Sınava Türkiye’de girilememektedir.

  PCAT

  Pearson Professional Centres/İSTANBUL

  VCAT

  Sınava Türkiye’de girilememektedir.

  USMLE

  • Türk Amerikan Derneği/ANKARA

  TOEFL

  • Türk Amerikan Derneği/ANKARA

  • Karacan Prestige English/ANKARA

  • Positive English/ANKARA

  • Bilimtur International Education Consultancy/ ANKARA

  • TOBB Universitesi /ANKARA

  • Active English/ANKARA

  • Karaca Dil Okulları/ANKARA

  • Just English/ANKARA

  • American Cultural Assocation/İSTANBUL

  • English Point Language School/İSTANBUL

  • The Princeton Review/İSTANBUL

  • Boğaziçi University/İSTANBUL

  • Discover Education Center/İSTANBUL

  • Berlitz Language Center/İSTANBUL

  • Ef Dil Okulları/İSTANBUL

  • Bilge Adam/İSTANBUL

  • Cadem Language Institute/KOCAELİ

  • Just Akademik/BURSA

  • Türk Amerikan Derneği/İZMİR

  • The Address Education Center/İZMİR

  • The English Academy/İZMİR

  • American Cultural Association Language School/İZMİR

  IELTS

  • IDP Education/ANKARA

  • British Council Test Location/İSTANBUL

  • IDP Education/İSTANBUL

  • IDP Education/İZMİR

  • British Council Test Location/İZMİR

  • IDP Education/BURSA

  • British Council Test Location/ BURSA

  • IDP Education/ADANA

  • British Council Test Location/ADANA

  • IDP Education/ANTALYA

  • British Council Test Location/ANTALYA

  • IDP Education/SAMSUN

  • IDP Education/KAYSERİ

  *Güncel sınav tarihleri hakkında detaylı bilgilere kurumların internet sitelerinden ulaşabilirsiniz.

 • Vize Başvuru Süreci

  1. Okulunuzdan kabul aldıktan sonra okul size F-1 vizesi için I-20 J-1 vizesi için DS-2019 formu yollayacaktır. F-1 vizesi herhangi bir burs almadan eğitime giden öğrenciler için, J-1 vizesi ise sponsorluk (burs) desteği ile Amerika’da eğitime giden öğrenciler içindir. Size gönderilen formu vize başvurusu yaparken yanınızda götürmeyi unutmayınız.

  2.Vize görüşmesine gittiğiniz zaman pasaportunuzun en az 6 ay geçerlilik süresi olmalıdır. Bu işlemi vize başvurusundan önce yapacaksanız, öğrenci olarak pasaport almanızı ya da uzatmanızı öneririz. Bunun için, ya öğrenciliğiniz bitmeden ya da Amerika’da kabul aldığınız okuldan gelen I-20 veya DS-2019 belgesi ve istenilen diğer evraklar ile birlikte Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Özel Öğrenci Statüsü alıp, bu statü ile Emniyet Genel Müdürlüğü’nde masrafsız olarak pasaportunuzun süresini uzatmanızı öneririz.

  3. I-20 veya DS-2019 formu ile birlikte gelen SEVIS (Student and Exchange Visitor Information System) formunu dikkatle okumalısınız. Formunuzun üzerinde belirtilen SEVIS numaranızla, www.fmjfee.com adresinden kredi kartı ile SEVIS ücretini ödemeniz ve makbuzunu yazıcıdan çıkarmanız gerekmektedir. Ödemeyi vize görüşmenizden en az üç gün önce yapmanız, ödemenin sistemde gözükmesi açısından önemlidir.

  4. Ankara’daki Büyükelçilik veya İstanbul’daki Konsolosluktan randevu alabilmek için, öncelikle https://ceac.state.gov/genniv/ adresinden vize başvurusu yapmak istediğiniz şehri seçmelisiniz. Daha sonra bu adreste bulunan DS-160 elektronik vize başvuru formunu doldurarak kişisel bilgileriniz ve barkod onay numarasının olduğu onay sayfasını (Confirmation Page) basmanız gerekmektedir. Daha sonra, vize başvuru ücretini ödemeniz ve teslimatın yapılabileceği PTT şubesini seçmeniz gerekmektedir. Vize başvuru ücreti olan 160 Amerikan Doları’nı ödeme seçenekleri hakkında detaylı bilgiye https://usvisa-info.com/ adresinden ulaşabilirsiniz. Vize randevusu alma ile ilgili detayları turkish.turkey.usembassy.gov/adim_1_randevu.html adresinden öğrenebilirsiniz.

  5. Vize başvuru randevuları 850- 252 6355 numaralı telefondan da yapılabilmektedir. Başvuru sahipleri çağrı merkezini arayarak kredi kartıyla da vize başvuru ücretini ödeyebilmektedirler.

  6. turkish.turkey.usembassy.gov/adim_2_fotograf.html adresinde ayrıntılı olarak anlatılan şekilde fotoğraf gerekmektedir. Bu fotoğrafı forma iliştirebilir, eğer problem yaşarsanız yanınızda vize görüşmenize götürebilirsiniz.

  7. Vizeye başvuru süreci ile ilgili detaylı bilgi ve başvuruda götürmeniz gereken belgeler ile ilgili olarak http://turkish.turkey.usembassy.gov/adim_7.html adresini ziyaret edebilirsiniz.

  8. Görüşmeniz sırasında elektronik olarak parmak iziniz alınacaktır.

  9. Görüşmenizde İngilizce ya da Türkçe konuşabilirsiniz. Amerika’da bulunma amacınızı ve Türkiye’ye geri dönme sebeplerinizi anlatmak için görüşmenizde 3-5 dakika kadar zamanınız olacaktır. Öğrenci olarak gideceğiniz için bir süre İngilizce konuşmanız istenebilir.

  10. Vizeniz, aldığınız takdirde, görüşmenizden sonra pasaportunuz ile birlikte başvuru aşamasında seçtiğiniz PTT şubesine gönderilecektir. Eğer, bir başkası ile isim benzerliği olma ihtimali varsa, yapılacak idari işlemler en az birkaç ay sürebilmektedir.

  11. Vize talebi kabul edilip vize alan kişilerin Amerika’ya seyahatlerinde ve Amerika’da bulundukları sürede, mutlaka pasaportları ile I-20 veya DS-2019 formunu birlikte taşımaları gerekmektedir. Amerika’daki öğrencilik süreleri sırasında Amerika’ya giriş çıkış yapacak olanların yabancı öğrenci danışmanlarının imzasını almaları gerekir. Aksi takdirde, Amerika’ya tekrar giriş yapılmasında zorluk çıkabilir.

  12. Vize alınması, Amerika’ya girişin garantisi değildir. Ülkeye girişte tekrar kontrolden geçilir, görevliler pasaporta, I-20 veya DS2019 formuna ve diğer evraklara bakarak, daha önce kanunlara aykırı davranış olmadığı takdirde ülkeye girişe izin verebilirler.

 • Amerika’da Eğitim Öncesi Oryantasyonu

  Uzun zorlu bir süreci tamamladınız ve artık Amerika’ya gitmek için çok az bir zamanınız kaldı. Yolculuğunuzdan en az 3 ay önce EducationUSA merkezlerince düzenlenen Amerika’ya gidiş öncesi oryantasyon seminerlerine ya da webinarlarına katılırsanız bu son dönemeci çok sağlıklı bir şekilde atlatabilirsiniz.

  Bu seminerlerde, vize başvuru süreci, sağlık sigortası, okulunuzun sizden istediği aşılar ve belgelerin doldurulması, yolculuk planlaması, yerleşme süreci, adaptasyon gibi birçok faydalı konuyla ilgili bilgi verilmektedir. Türk Amerikan Derneği bünyesinde gerçekleştirilen bu seminerlere internet sitemizden veya telefon ile kayıt yaptırabilirsiniz.

 • Faydalı Linkler

  Burslar ve Maddi Destek

  EducationUSA Finansal Destek Güncellemeleri www.educationusa.info/financial-aid

  Uluslararası Eğitim Enstitüsü (IIE) ABD’de Eğitim Fonları www.fundingusstudy.org

  Burs Araştırma www.internationalscholarships.com

  Yurtdışı Eğitim- Burs Araştırma www.studyabroad.com/scholarships.aspx

  Uluslararası Eğitim Finansal Destek www.iefa.org

  Edupass Finansal Destek www.edupass.org/finaid/

  Fulbright Commision www.fulbright.org.tr

  Scholarship Help www.mycollegescholarship.org/

  Global Student Loan Corporation www.globalslc.com/

  International Student Loan www.internationalstudentloan.com/

  Access Group www.accessgroup.org/

  Guaranteed Scholarships www.guaranteed-scholarships.com/

  MeritAid www.meritaid.com/

  The American Trukish Society www.americanturkishsociety.org

  Okul Araştırma

  The College Board www.collegeboard.org

  Peterson Eğitim Merkezi www.petersons.com

  Lisansüstü Eğitim için Üniversite Araştırma www.gradschools.com

  Lisansüstü Çalışmalar ve Profesyonel Dereceler için Kaynaklar www.gradsource.com

  Hayat Değiştiren Üniversiteler www.ctcl.org

  Amerika’da Eğitim www.edupass.org

  Yurtdışı ve Uluslararası Eğitim Programları www.studyabroad.com

  Amerika’da Lisans Programları www.schoolsintheusa.com

  Uluslararası Öğrenci Rehberi www.educationguide-usa.com

  Amerika’da Eğitim /studyusa.com

  Hukuk Yüksek Lisans Programları www.llm-guide.com

  Uluslararası İlişkiler- Profesyonel Okullar Birliği www.apsia.org

  Sınavlar

  ETS (TOEFL, GRE) www.ets.org

  GMAT www.mba.com

  PTE (Pearson İngilizce Testi) www.pearsonpte.com

  IELTS (Uluslararası İngilizce Dil Testi Sistemi) www.ielts.org

  SAT /sat.collegeboard.org

  ACT www.act.org

  Tıp’ta Uzmanlık www.usmle.org

  Uluslararası Tıp Mezunları Eğitim Komisyonu www.ecfmg.org

  Hukuk Eğitimi www.lsac.org/lsat

  Genel Test ve Değerlendirme Servisi www.prometric.com

  Test Hazırlık (Princeton Review) www.princetonreview.com

  Test Hazırlık (Kaplan) www.kaplan.com

  Test Hazırlık /blog.testrocker.com

  Niyet Mektubu

  Niyet Mektubu www.statementofpurpose.com

  Kompozisyon Yazma www.essayedge.com

  Kompozisyonlar /bigfuture.collegeboard.org/get-in/essays

  Kompozisyonlar /professionals.collegeboard.com/guidance/applications/essay

  Stajlar

  CIEE (Uluslararası Eğitim ve Değişim) www.ciee.org/intern/

  Interexchange www.interexchange.org/career-training- usa/internship-co-op-trainee-job/finding- internship-usa

  Diğer Faydalı Linkler

  Uluslararası Eğitim Enstitüsü (IIE) www.iie.org

  Üniversite İngilizce Programları www.uciep.org

  Amerika İngilizce Programları Birliği www.englishusa.org

  Uluslararası Eğitim Enstitüsü (IIE) İngilizce Programları www.intensiveenglishusa.org

  ABD Büyükelçiliği, Türkiye /turkish.turkey.usembassy.gov

  Online Vize Randevu Sistemi www.usvisa-info.com

  J1 Vizesi www.j1visa.state.gov

  Sevis Ücreti www.fmjfee.com

  Amerika’da Eğitim ve Vize /studyinthestates.dhs.gov

  Üniversite Eğitim Fakültesi Programları Rehberi www.alleducationschools.com

  Yüksek Öğrenim Akreditasyon Konseyi www.chea.org/search

  İngilizce Dinleme Dersleri-Online Kütüphane www.elllo.org

  ABD Bilimsel Dergi www.usjournal.com

  Online MBA Programları www.onlinemba.com

  Uluslararası Öğrenci Sağlık Sigortası www.isoa.org

 • TAD Education USA Kütüphanesi

  · Peterson’s Guides to Graduate and Professional Programs (6 ciltlik set)

  · Book of Majors 2017,11th Edition, College Board

  · College Handbook 2017, 54th Edition, College Board

  · International Student Handbook 2017, 30th Edition, College Board

  · Applying to Colleges and Universities in the United States,20th Edition, Peterson

  · Colleges That Change Lives, Loren POPE, Penguin

  · The International Student’s Guide to Studying in the United States, Holly R. PATRICK, Wayzgoose Press

  · New SAT, 28th Edition, Barron’s

  · Preparation Course for the TOEFL Test,Deborah PHILLIPS, Pearson/Longman

  · Key to the Next Generation TOEFL Test, Nancy GALLAGHER, Delta Publishing Company

  · TOEFL Strategies and Tips, 2nd Edition, Barron’s

  · Practice Exercises for the TOEFL, 7th Edition, Barron’s

  · The Official Guide to the New TOEFL, McGrawHill

  · The Pivotal States, Robert CHASE,Emily HILL, Paul KENNEDY, W.W. Norton&Company

  · Language: Its structure and use,Edward FİNEGAN, 2nd Edition, Harcourt Brace College Publishers

  · The Writer’s Guide, Porter G. PERRIN, 4th Edition, Scott, Foresman and Company

  · Writing as Thinking: A Guided Process Approach, Marcella FRANK, Prentice Hall Regents

  · Modern English Vol 1, William E. RUTHERFORD, 2nd Edition, Harcourt Brace Jovanovich

  · Academic Writing: Techniques and Tasks, Ilona LEKI, St. Martin’s Press

  · Learning Vocabulary in Another Language, I.S.P. NATION, Cambridge

 • TAD Education USA Ofisi Etkinlik Takvimi

  TAA EDUCATIONUSA CENTER

  SHORT VIDEO COMPETITION

  to highlight the
  INTERNATIONAL EDUCATION WEEK 

  Topic: "International Education"

  The aim of this competition is to raise awareness on international education and student mobility.

   REQUIREMENTS

   Age: 13-17
  Video Topic: International Education
  Video Length: min. 15 seconds max. 59 seconds
  Video Language: English

  The most creative video will be awarded.
  The winner is going to be determined by EducationUSA

   Application Deadline: 2nd of November

  AWARD


  1) FULL SCHOLARSHIP FOR TOEFL IBT COURSE
  OR
  108- HOUR GENERAL ENGLISH COURSE AT TAA/CİNNAH*

  2) TOEFL, SAT, ACT AND IELTS PREPARATION BOOKS

   

   Applications will be accepted through
  e-mail: educationusa@taa-ankara.org.tr

   

  Along with the short video, the participant should include his/her full name, age, school, phone number and mail address. Also, parent contact information is required. 

  APPLICATIONS WHICH ARE DONE BY AN INDIVIDUAL ARE GOING TO BE ACCEPTED. GROUP OR PEER APPLICATIONS ARE NOT GOING TO BE ACCEPTED.

  Parental consent ,to be able to share the video on social media channels, will be obtained.

  All videos are going to be posted on the EdUSA Social Media pages during the IEW.

   

  * ABOUT SCHOLARSHIP AT TAA CINNAH: The Scholarship is only valid at TAA Cinnah. The winner can use the scholarship between January, 1 2019 and July 1, 2019. 

   

   The winner is going to be announced on Turkish American Association Web Page and on EducationUSA TAA social media pages.
  on the 12th of November. 
  For Further Information Please Call 0530 601 30 90 OR email  educationusa@taa-ankara.org.tr