Bizi Takip Edin!
Dil Seçimi:

AMERİKA'DA ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ

  • Dernek : 0312 426 26 44 / 0312 426 26 48
  • Kurslar Departmanı: 0312 426 26 44 - 114 / 122
  • ABD Eğitim Danışmanlığı ve Arizona üniversitesi için: 0542 292 41 42

AMERİKA'DA ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ

NEDEN AMERİKA'DA EĞİTİM AMERİKA'DA ÜNİVERSİTE VE
YÜKSEK LİSAN PROGRAMLARI
AMERİKA'DA SERTİFİKA VE
DİPLOMA PROGRAMLARI
AMERİKAN EĞİTİM SİSTEMİ ESSAY NİYET MEKTUBU KONTROLÜ EĞİTİM VİZESİ DANIŞMANLIĞI

TAD Assist Form - QR     Amerika'da Eğitim

TAD ASSIST, Türk Amerikan Derneği markası olup, alanında uzman danışman kadromuzla öğrenim hayatına ABD’de devam etmek isteyen ve / veya kısa süreli eğitim almak isteyen öğrencilere her aşamada etkin yönlendirme hizmeti sunan bir birimdir. Eğitim seçeneği öğrenciler tarafından belirlendikten sonra yapılması gereken tüm işlemler konusunda TAD Assist öğrencilerine tarafsız ve bireysel destek verir.

TAD Assist'in sunmuş olduğu programlar

- Üniversite Danışmanlığı

- Yüksek Lisans & Doktora Danışmanlığı

- Essay/ Niyet Mektubu Kontrolü

- Eğitim Vizesi Danışmanlığı

TAD Assist'in sunmuş olduğu hizmetler

- Doğru meslek & program seçiminde yardım

- Her bütçeye ve seviyeye uygun okul & program seçimi

- TOEFL & SAT desteği

- Uzman eğitmenler eşliğinde ’Essay& Niyet mektubu’ kontrolü

- Öğrenci desteğini ve memnuniyetini sağlamak için düzenli kontroller

- Nitelikli danışmanlar

- İlerleme kontrolleri

- Bireysel dersler

- Akademik destek

- Ders seçimine kadar danışmanlık hizmeti

- Burs başvurularında yardım

- Vize danışmanlığı

NEDEN AMERİKA'DA EĞİTİM

Amerika'da Eğitim

Amerikan üniversitelerinin kalitesi ve itibarı

Seçenek çokluğu – 4000’den fazla üniversite / kolej

Bölüm çeşitliliği

Farklı kültürleri yerinde tanımanızı sağlar

Yurt dışında okumak, size bir sınıfta alınan eğitimden çok daha fazla beceri ve deneyim sağlayacaktır

Dünyanın her yerinden arkadaş edinme fırsatını sağlar

Yeni bir dili öğrenmek için en ideal yoldur

Ayrıntılı bilgi ve detaylar için tadassist@taa-ankara.org.tr adresine mail atabilir ve/veya 0542 292 41 42 no'lu

numaradan bize ulaşabilirsiniz.  

ÜNİVERSİTE / YÜKSEK LİSANS PROGRAMLARI

amerikada-universite-yuksek-lisans

Özellikle son yıllarda yurtiçinde paralı okuma seçeneklerinin artması, öğrencilerin Amerika'da eğitim seçeneklerini değerlendirmelerinde artışa neden olmuştur. Türkiye’de prestijli sayılabilecek bir paralı üniversitede ücretlerin değişkenlik gösterdiği göz önüne alınırsa, öğrencilerin, yurtdışında bir üniversiteyi bitirmenin getireceği diğer artıları düşünerek bu yolu seçmeleri oldukça mantıklı olmaktadır. Hem yabancı bir ülkeden alınan diplomanın önümüze çıkartabileceği kariyer seçenekleri hem de yabancı bir ülkede uzun süre bulunmanın kişisel gelişimize katacağı artılar, yurtdışı üniversite eğitimini daha da cazip hale getirmektedir

Kimler Gidebilir?

Lise eğitimini ve/veya üniversite eğitimini tamamlamış olan ve ABD’deki üniversitelerin kabul şartlarını taşıyan herkes ABD’de üniversite ve/veya yüksek lisans eğitimi alabilirler. ABD’de bir üniversitede eğitim almak isteyen adayların başvuracakları üniversitenin belirlediği şartları taşıması gerekmektedir. Başvuru şartları üniversiteler arasında farklılıklar göstermektedir. 

Genel Başvuru Şartları

- Bilgi ve yabancı dil yeterliliğini gösteren sınav sonuç belgeleri (SAT, ACT, TOEFL, vs)

- Eğitim (Akademik Başarı) durumunu gösteren belgeler

- Finansal durumu gösteren belgeler

- Bazı bölümler için uygulanacak bilgi ve yetenek sınav sonuç belgeleri

- İngilizce hazırlanmış özgeçmiş ve niyet mektubu

- Referans mektupları

SERTİFİKA VE DİPLOMA PROGRAMLARI

amerikada-sertifika-ve-diploma-programlari

Ciddi bir kariyer isteyen üniversite mezunu öğrencilerinin son yıllarda yoğun oranda ilgi gösterdiği Sertifika & Diploma Programları, öğrencilere kısa zamanda ekonomik fiyatlarla ABD’de istedikleri bir alanda eğitim alma ve bu alanda sertifika edinmelerini sağlayan bir programdır.

İçerik olarak lisans programlarının belli alanlardaki derslerinden yapılandırılmış olup 3 – 9 ay arası bir eğitim sürecini kapsar. Sertifika & Diploma Programları dünyanın tanınmış üniversiteleri ya da üniversitelere bağlı kolejler bünyesinde uygulamalı olarak yapılıp öğrencilerin kariyerleri için önemli bir yapı taşı görevi üstlenir.

İşletme, finans, turizm, pazarlama, bankacılık gibi birçok konuda verilen sertifika & diploma programları kısa süre içerisinde uzmanlaşmaya yöneliktir. Bu programlar alanında profesyonelleşmiş uzmanlar tarafından verilmektedir. Bu da teoriden çok pratik çözüm imkânı sağlamaktadır.

Sertifika & Diploma Programları öğrencilere Amerika’nın önde gelen şirketlerinde staj yapma imkânı da sunmaktadır. Bu şekilde alınan eğitimi gerçek iş dünyasında ve daha ciddi bir ortamda pratiğe dökebilirler. Ayrıca dokuz aylık programlara kayıt olunduğu takdirde program sonunda Amerika’da, yasal olarak bir yıl maaşlı çalışma iznine de sahip olabilirler. Böylelikle öğrenciler, hem kaliteli okullarda bir yıl eğitim alıp, hem de Amerika’da bir yıl iş tecrübesi edinerek iyi bir CV ile ülkemize geri dönmüş olurlar.

Kimler Katılabilir

Sertifika & Diploma programlarına, iş dünyasında iyi bir başlangıç yapmak isteyen, kariyerlerini geliştirmek isteyen lise mezunları, üniversite öğrencileri/mezunları, şirket sahipleri ya da yöneticiler katılabilirler. 

Sertifika & Diploma programlarına katılabilmek için öncelikle İngilizce bilgisi çok önemlidir. En az B2 İngilizce seviye bilgisine sahip olan herkes programlara katılabilirler. Eğer öğrencinin İngilizce seviyesi yeterli derecede değilse, kayıt olacağı okulların programlarına başlamadan evvel dil kurslarına katılabilirler.

Eğitim Alanları

ABD’de sertifika & diploma programlarına katılmak isteyen öğrenciler pek çok alanda eğitim alabilirler. Bu alanlar içerisinde en yaygın olanlar ise:

- İngilizce Öğretmenliği (TESOL, TEFL, vs.)

- Pazarlama

- Ekonomi

- Bilgi Teknolojisi (IT)

- Muhasebe ve Finansal İdare

- İşletme

- Bilgisayar Sistemleri

- Halkla İlişkiler

- Turizm

- Uluslararası Ticaret

- Moda ve Sanat

- İnternet Pazarlama bunlardan bazılarıdır.

AMERİKAN EĞİTİM SİSTEMİ

Merkezi bir eğitim sistemi bulunmamaktadır.

Her eyaletin kendi içinde bağlı olduğu ve eğitim politikalarını belirleyen yetkili bir kurumu vardır.

Bu tarz bir eğitim sistemi, bir yandan uluslararası öğrenciler için çok çeşitli fırsatlar sunarken, bir yandan sistemi uzaktan anlamayı ve bu kadar fırsat arasından tercih yapmayı zorlaştırabilir.

Kolejler, Üniversiteler, ve Enstitüler: Bu isimleri sıklıkla duyarız, peki aralarındaki fark nedir?

ABD’de diploma derecesi veren kurumlar bu adlardan herhangi birini taşıyabilirler ve kolejler ve enstitülerin üniversitelere kıyasla daha aşağı derecede olduğu hiçbir şekilde söylenemez. Genel olarak, kolejler daha küçük olup, çoğunlukla sadece lisans diploması verirler.

Üniversiteler ise ayrıca yüksek lisans diploması da verirler.

Bir enstitü̈ çoğunlukla yakın ilişkili ders konusu grupları için diploma programları üzerinde uzmanlaşır. Bu nedenle teknoloji enstitüleri, moda enstitüleri, sanat ve tasarım enstitüleri ve benzerlerinde sunulan diploma programlarıyla karşılaşacaksınız.

Her kolej veya üniversite bünyesinde fen ve edebiyat fakültesi, işletme okulu gibi okullar bulunur. Her okul kendi eğitim konusunda kolejin veya üniversitenin sunduğu diploma programından sorumludur.

Ön lisans (Associate’s Degree)

2 yıllık eğitim

Community colleges yada junior colleges

Düşük ücretler

Lisans (Bachelor’s degree)

4 yıllık eğitim

Kolej, üniversite yada enstitü

Sayısız bölüm çeşitliliği

Akademik Takvim

Öğretim yılı her üniversite veya koleje göre çok az bir farklılık gösterebilir ama normal olarak Eylül başından Mayıs sonuna kadar sürer. 18 haftalık iki döneme bölünebilir. Bunlara sömestr denir. Ya da, üniversitelerin “üç aylık” 12 hafta süren dönemleri olabilir. Bunlara ise trimestr denir. Buna ek olarak, üniversiteler sık sık altı ile sekiz hafta arasında süren yaz dönemleri açarlar. Bu dönemler seçmelidir. Öğrenciler diploma programlarını hızlandırmak, normal devrelerdeki ders yüklerini azaltmak veya normal öğretim yılında başarılı olamadıkları dersleri tamamlamak isterlerse bu dönemlere devam ederler. Öğretim yılı boyunca iki büyük tatil vardır: Noel zamanında iki ile dört hafta arasında değişen bir tatil ve Mart başı ve Nisan ortası dolaylarında bir haftalık bahar tatili.

Kredi Sistemi

Amerikan üniversitelerindeki öğrenciler belli bir sayıda “kredi” topladıkları zaman diploma programlarını tamamlamış olurlar. Genellikle mezun olabilmeleri için ortalama 130 ile 180 arasında değişen kredi gerekir. Bazen kredi yerine “sömestr/dönem saati” veya “ünite” sözcükleri de kullanılabilir. Her sömestr için alacağınız derslerin her biri belli sayıda (çoğunlukla üç veya dört) kredi/saat/ünite kazandırır. Akademik danışmanınız öğretim yılı için ders programınızı planlamanız konusunda size yardımcı olacaktır.

ESSAY / NİYET MEKTUBU KONTROLÜ

Niyet Mektubu / Essay, lisans, yüksek lisans / doktora ya da bir iş başvurusunda niye başvuru yaptığınızı açıklama fırsatı bulduğunuz bir yazıdır.

- Anadili İngilizce olan öğretmen kontrolü

- Alanında uzman öğretmen kontrolü

- 1 hafta ve/veya 24 saat içerisinde kontrol

- Puanlandırma

- Gramer / Dil Bilgisi kontrolü

- Kelime & anlam kontrolü

- Tavsiye & düzeltmeler

EĞİTİM VİZESİ DANIŞMANLIĞI

Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.