Bizi Takip Edin!
Dil Seçimi:

TÜRK AMERİKAN DERNEĞİ VE AMERİKAN TÜRK CEMİYETİ“GELECEK VADEDEN TÜRKLER” ADLI BİR HİBE FONU OLUŞTURDU

1949 yılında New York’ta kurulan Amerikan Türk Cemiyeti (ATC) ve 1951 yılında Ankara’da kurulan Türk Amerikan Derneği (TAD), bu yıl, teknoloji, mühendislik, sanat, matematik (STEAM) ve uluslararası ilişkiler alanlarında Türkiye’yi Amerika’da temsil edecek olan öğrencilere destek olmak amacı ile “Gelecek Vadeden Türkler” adı ile ortak bir karşılıksız burs fonu oluşturmuşlardır. Fon, Amerika’daki eğitim kurumları veya STKlarca düzenlenen yarışma, sempozyum veya konferanslarda Türkiye’yi temsil etmek üzere davet edilen lise, lisans, lisansüstü ve doktora öğrencilerinin faydalanması için oluşturulmuştur.

2020 yılı burs basvuruları açılmıştır. Lütfen başvuru formunu eksiksiz olarak doldurunuz. 
Başvuru için son tarih: 15 Nisan 2020

2020 BAŞVURU FORMU 

2019 yılında oluşturulan fonun ilk faydalanıcıları ile tanışın!

ÖMER FARUK KARAKAYA

Ömer, İstanbul Bahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde 4. sınıf lisans öğrencisidir. Diğer başarıların yanı sıra, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu(TÜBİTAK) tarafından düzenlenen Ulusal Bilim Olimpiyatları'nda, Biyoloji dalında başarı göstererek bronz madalya kazandı. Ayrıca Bahçeşehir Üniversitesi tümör genetik ve sinirbilim araştırma laboratuarının üyelerindendir. 2018 yazında, Georgetown Üniversitesi Tıp Fakültesinde Prof. Katherine E. Conant'ın sinirbilim araştırma labında çalıştı ve sinirbilimi üzerine araştırmalar yaptı. Gelecek Vadeden Türkler Fonu tarafından verilen destek sayesinde, Massachusetts Institute of Technology'de(MIT) yer alan Whitehead Institute for Biomedical Research'teki dünyanın en prestijli kanser araştırma lablarından biri olan Dr. Robert Weinberg'in kanser araştırma laboratuvarında araştırmacı öğrenci olarak çalışma fırsatı yakaladı. Bu stajı sırasında, kanserin moleküler patogenezini ve metastazı daha iyi anlamaya ve buna bağlı kanser immünoterapisi geliştirmeye yönelik için araştırma çalışmaları içinde yer almaktadır.

 https://drive.google.com/open?id=163ZrC4MBAz-3rEllc4hzI9I1zV0OAK2g  

ÇAĞDA TÜRKMEN

İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Tarihi, Teorisi ve Eleştirisi yüksek lisans programı öğrencisi, İstanbul Esenyurt Üniversitesi İç Mimarlık Bölümü'nde araştırma görevlisi olarak çalışıyor. Türkiye'de ilk 100'e girerek yerleştiği Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü'nde lisans eğitimini sürdürürken oyun, şenlik, buluşma, atölye, etkinlik, sanat eseri, sergi ve yayın üreten pek çok öğrenci inisiyatifinin parçası oldu. Tezinde, Türkiye'deki formel mimarlık eğitimlerinin ve bunların teşkil edildiği kurumların 19. yüzyıl başından 21. yüzyıl başına yaşadıkları süreçlere dair eleştirel bir tarih okuması yapmayı amaçlıyor. Böylece esasta alternatif mimarlık eğitimleri, özelde öğrenci inisiyatifleri ve daha büyük ölçekte 1992 yılından bu yana süregelen en uzun deneyim olarak Ulusal Mimarlık Öğrencileri Buluşmaları incelenebilecek. Bu çalışmanın mimarlık eğitimlerinin geleceğine ve halihazır öğrenme potansiyellerine yeni bir bakış üretmesini umuyor. Gelecek Vadeden Türkler Fonu sayesinde Stevens Teknoloji Enstitüsü (ABD), Architecture_MPS (Birleşik Krallık) ve PARADE (Kanada) tarafından New Jersey'de düzenlenen "Education, Design and Practice - Understanding skills in a Complex World" konferansında "Learning Architecture: A Cognitive Approach" başlıklı bildirisini sundu.

https://drive.google.com/open?id=1iPBeRjzSbWyhy0SwdSWRnHaZYUKUxYka 

AYŞEGÜL KAYAGİL

Ayşegül, Ankara Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde Sosyoloji okudu. “Türkiye'de Kültürel Sınırların İnşası” başlıklı Yüksek Lisans tezini İstanbul Koç Üniversitesi'nde tamamladı. 2016'dan 2017 yılına kadar İsveç Linköping Üniversitesi Institute for Research on Migration, Ethnicity, and Society’de (REMESO) misafir doktora öğrencisi ve İsveç Enstitüsü burslu öğrencisi olarak bulundu. Şu anda doktora öğrencisi olarak New School for Social Research’te “Araplardan Afro-Türklere: Hegemonik Türklük Yapma Yarışı” adlı tez projesi üzerinde çalışıyor. Araştırma ilgi alanları ırk, etnik köken, Türk milliyetçiliği, nitel metodolojiler ve Orta Doğu'daki köleliğin mirasıdır. Gelecek Vaat Eden Türkler Fonu tarafından sağlanan hibe sayesinde, 13 Kasım 2019'da New Orleans'ta Orta Doğu Araştırmaları Birliği (MESA) 'nin panelinde yuvarlak masa tartışmasına katılacak ve “Africa and Africans in Ottoman/Turkish Studies: Past, Present, Future” başlıklı çalışmasını sunacaktır. Yuvarlak masa toplantısında, Afrika ve Afrikalıların Osmanlı ve Türk çalışmaları alanındaki çalışmaları değerlendirilecek.

Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Kabul Et