Bizi Takip Edin!
Dil Seçimi:

Amerika’da Eğitim ve Yaşam Masrafları

  • Dernek : 0312 426 26 44 / 0312 426 26 48
  • Kurslar Departmanı: 0312 426 26 44 - 114 / 122
  • ABD Eğitim Danışmanlığı ve Arizona üniversitesi için: 0542 292 41 42

Lisans Eğitimi

Amerika’da eğitim ücretlidir ve okuldan okula değişiklik gösterebilir. Community College (Junior College) düşünenler için bu ücret yıllık 7.000- 10.000 dolar arası değişiklik gösterirken, dört yıllık programlar için yıllık 16.000 ile 70.000 dolar arasındadır. Bu ücretleri yılın başında ödeyebileceğiniz gibi dönem başlarında ödenecek şekilde taksitlendirme imkânınız da vardır. Üniversitelerin internet sitelerinden okul ücretlerinin yanı sıra konaklama, günlük harcama, kırtasiye masrafları gibi detaylara da ulaşabilirsiniz.

Amerika'da eğitim masraflarını nasıl azaltabilirsiniz?

Ø Kısıtlı bir bütçeniz var ise, pahalı üniversiteler yerine daha ucuz ama aynı düzeyde eğitim veren devlet (eyalet) üniversitelerini tercih edebilirsiniz.

Ø Okulun bulunduğu şehir masraflarınız açısından önemli bir etkendir. Büyük şehirlerde yer alan okullarda yaşam masrafları daha yüksektir. Buna karşılık, Amerika’nın kırsal bölgelerinde bulunan okullarda, okul ve yaşam masrafları nispeten daha düşüktür.

Ø Amerika’da dört yıllık eğitiminize devam ederken, okulunuzun yaz okuluna da katılıp ders alarak, eğitiminizi daha kısa sürede bitirebilirsiniz.

Ø Lisans düzeyinde eğitiminize devam ederken yazın Türkiye’ye gelmeyi düşünüyorsanız, oturduğunuz şehirdeki üniversite(ler)den kredili dersler alarak, aldığınız bu dersleri Amerika’daki okulunuzda saydırabilirsiniz.

Ø Üniversiteye başvurduğunuzda akademik başarınız çok yüksek düzeyde olmadığı için burs imkânlarından faydalanamamış olabilirsiniz. Ancak, birinci yılın sonunda not ortalamanızı 4,00 üzerinden 3,00’ün üzerine çıkararak, “tuition waiver” denilen okul ücretinde indirim sağlayan bursa başvuru yapabilirsiniz.

Ø Eğitiminize devam etmek için Community College / Junior College’ları (iki yıllık meslek yüksekokulları) tercih edebilirsiniz. Community College’lar dört yıllık okullara göre ücret açısından daha uygundur ve mezun olurken yeterli not ortalamasını sağladığınız takdirde lisans programlarına geçiş imkânı sağlarlar.

Amerika'da Eğitim için Burs İmkanları

Amerika’da lisans alacak bir öğrencinin çok fazla burs olanağı ne yazık ki yok. Lisans eğitiminde burslar İhtiyaç Bursları (Need-based scholarship) ve Üstün Başarı Bursları (Merit-Based Scholarship) olmak üzere ikiye ayrılır.

İhtiyaç Bursları(Need Based Scholarship): Maddi olarak durumu yetersiz ama çok başarılı öğrencilere sağlanan burslardır. İngilizce başarısının yanı sıra, lise ortalaması ve sosyal faaliyetler bu bursun alımı konusunda önemli faktörlerdir. Bu burslar nadir olarak bütün okul giderlerini karşılasa da normalde kısmi burslardır. Bursa başvururken öğrencinin ailesinin maddi durumunu gösteren bir belgeyi de okula sunması gerekmektedir. Finansal yardım ofisleri öğrenciye ne kadar burs sağlayabileceğini, ailenin maddi durum belgesine bakarak karar vermektedirler.

Üstün Başarı Bursları(Merit Based Scholarship): Lise ortalaması yüksek, gerekli sınav notları ortalamanın çok üstünde ve sosyal faaliyetler konusunda aktif olan ve güçlü referanslara sahip olan az sayıda öğrenciye sağlanan burslardır.

Amerikan üniversitelerinin lisans düzeyinde verdiği diğer bir burs türü de Spor Bursları’dır. Spor bursu alabilmek için milli takım seviyesinde bir sporcu olmanız veya lisanslı olarak bir spor kulübünde oynamanız gerekmektedir. Spor bursuna başvuruda bulunmak için, Türkiye’de yaptığınız antrenmanlar ve oynadığınız maçlar sırasında çekilmiş görüntülerinizi içeren bir DVD hazırlamanız gerekmektedir. National Collegiate Athletic Association (NCAA) kuruluşunun web sayfasından, yaptığınız spor dalına göre Division I’de bulunan ve burs veren okulları araştırarak, başvurmak istediğiniz okulların antrenörleri (koçları) ile iletişime geçmeli ve hazırlamış olduğunuz DVD’nizi paylaşmalısınız. Spor burslarında başvuran öğrencinin kabulüne antrenörler karar vermektedir. Spor bursunu almaya hak kazanan öğrencilerin, eğitimlerine başladıktan sonra derslerini aksatmamaları, burslarının devamı için not ortalamalarını yüksek tutmaları şarttır.

Bütün bunların dışında Türkiye’de ,okunacak bölümle alakalı, şirketlere veya kurumlara bireysel sponsorluk için başvurulabilir. Bu kurumların belirli bir listesi olmamakla beraber, bu konuda araştırma yapılıp kurumlara birebir ulaşıp burs sağlayıp sağlamadıkları öğrenilebilir.

Ayrıca F-1 vizesine sahip uluslararası öğrenciler haftada 20 saati geçmemek koşuluyla kampüs içinde çalışabilirler. Bu konuda okulların uluslararası öğrenci ofislerinde çalışan görevlilerden bilgi alabilirsiniz.

Yüksek Lisans/Doktora

Amerika’da üniversiteler yüksek lisans ve doktora eğitimi almak isteyen uluslararası öğrencilere çeşitli burs imkânları sağlarlar. Araştırma Asistanlığı (Research Assistantship-RA), Öğretim Asistanlığı (Teaching Assistantship-TA), İdari Asistanlık (Graduate Assistantship) ve karşılıksız burs (Fellowship) şeklinde sunulan bu burslardan faydalanmak için, öğrencinin not ortalamasının yüksek, İngilizce seviyesinin ve referanslarının çok iyi, TOEFL, GRE, GMAT gibi Amerikan üniversitelerine girişte şart koşulan sınavlardan aldığı puanlarının yüksek olması ve niyet mektubunda kendisini çok iyi ifade etmesi gerekmektedir.

Araştırma Asistanlığı: Öğrencilerin akademik başarılarına ve çalışma yapmak istedikleri alana göre verilen asistanlık türüdür. Hem tam zamanlı hem de yarı zamanlı Araştırma Asistanlığı pozisyonları vardır. Öğrenciler, Araştırma Asistanlığı pozisyonunda, alanlarında öğretim veya araştırma faaliyetlerine katılarak, okul ve geçim masraflarının önemli bir kısmını, bazen de hepsini karşılayabilirler.

Öğretim Asistanlığı: Öğrencilerin akademik başarılarına göre verilir ve öğrencilere derslerinde ve laboratuvar çalışmalarında yardımcı olup, test hazırlama gibi ders faaliyetlerinde profesörleriyle birlikte çalışmalarına fırsat verir. Öğretim Asistanları kazandıkları parayla eğitim ve yaşam masraflarını büyük ölçüde ve bazen de tamamen karşılayabilir, okulun öğretim elemanlarına sunduğu tüm imkânlardan da yararlanabilirler. Öğretim Asistanlığı pozisyonları hem tam zamanlı hem de yarı zamanlı olabilir.

İdari Asistanlık: Bölümlerin öğrencilere idari ofislerde çalışma imkânı sağlayarak verdikleri kısmi burslardır. Rekabet çok fazla olduğu için araştırmaya erken başlamalı ve son başvuru tarihleri kaçırılmamalıdır. Okulların verdiği bu burslara başvuru yapmak için başvurmayı düşündüğünüz bölüm ile irtibata geçmeniz gerekmektedir.

Bütün bunların dışında Türkiye’de, çalışılacak alanla ilgili, şirketlere veya kurumlara bireysel sponsorluk için başvurulabilir. Bu kurumların belirli bir listesi olmamakla beraber, bu konuda araştırma yapılıp kurumlara birebir ulaşılıp burs sağlayıp sağlamadıkları öğrenilebilir. Ayrıca Amerika’da yüksek lisans, doktora ve doktora tezi araştırması yapmak isteyen öğrenciler Türkiye Fulbright Eğitim Komisyonu, Milli Eğitim Bakanlığı, TÜBİTAK gibi kurumlara burs için başvurabilirler.

Doktora Sonrası Araştırma Programları

Türkiye’de veya yurtdışındaki bir üniversiteden doktorasını almış akademisyenlerin Amerika’daki üniversitelerde araştırma yapma imkânı vardır. Araştırma süresince geçim masraflarını karşılayabilmek için burs imkânları üniversitelerin bölüm başkanlarıyla ya da proje yürüten kişilerle iletişime geçilerek araştırılmalıdır.

İletişime geçilecek kişi daha önceden bir konferansta tanıştığınız, kendisinden ders aldığınız, öğretim görevlisi arkadaşlarınızla çalışmış veya çalışmalarınız esnasında araştırmalarından faydalandığınız bir profesör olabilir. Bu kişinin çalışmalarını detaylı bir şekilde inceledikten sonra aynı araştırma konusu üzerinde çalıştığınızı, geçmiş çalışmalarınızı ve kendinizi anlatan bir yazı yazarak iletişime geçebilir, okulun verdiği araştırma burslarını sorabilirsiniz.

Türkiye’de çalıştıkları bir araştırma projesine Amerika’da devam etmek isteyen akademisyenler Fulbright Komisyonuna burs için başvurabilirler. Amerika’da bir proje üzerinde araştırma yapmak üzere Milli Eğitim Bakanlığı, Yükseköğretim Kurulu ve TÜBİTAK gibi farklı kurumların burs olanakları da değerlendirilebilinir.

Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.