Bizi Takip Edin!
Dil Seçimi:

Amerika'da Önlisans Eğitimi (Communıty / Junior Colleges - 2 YIL)

 • Dernek : 0312 426 26 44 / 0312 426 26 48
 • Kurslar Departmanı: 0312 426 26 44 - 114 / 122
 • ABD Eğitim Danışmanlığı ve Arizona üniversitesi için: 0542 292 41 42

İki yıllık eğitim veren okullar, Community College veya Junior College olarak adlandırılan okullardır. Bu okullar Türkiye’deki Meslek Yüksekokulları gibi düşünülebilir. Lise eğitiminin üzerine iki yıl süre ile mesleki eğitime olanak sağlayan ve eğitim sonunda ön lisans diplomasının verildiği okullardır. Öğrencilerin 60 kredilik ders zorunluluğunu tamamlaması beklenir. İki yılı tamamlayan öğrenci, edebiyat ön-lisans diploması (Associate of Art - AA) veya fen ön-lisans diploması (Associate of Science - AS) almaya hak kazanır. Bu okullara girmek SAT veya ACT gibi sınavlar gerekmediği için daha kolaydır ve ücretleri dört yıllık programlara göre daha ucuzdur. İki yıllık eğitim tamamlandıktan sonra gerekli not ortalaması şartlarını karşılıyorsa, öğrenci dört yıllık bir üniversiteye transfer olabilir.

AMERİKA'DA LİSANS EĞİTİMİ (4 YIL)

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki lisans diploması programlarının en çekici özelliği son derece esnek olmalarıdır. Çoğunlukla çok çeşitli dersler arasından seçiminizi yaparak kendi özel eğitim programınızı yaratabilirsiniz. Diplomanızı, çoğunlukla dört yıllık tam-zamanlı eğitim sonunda belirlenmiş bir kredi toplamına ulaştığınız zaman alabilirsiniz. Birinci sınıf “freshmen”, ikinci sınıf “sophomore”, üçüncü sınıf “junior”, dördüncü sınıf ise “senior” olarak adlandırılır. İlk iki yıl alınan dersler alt bölüm (lower division) dersleri, son iki yıl alınan dersler ise yüksek bölüm (upper division) dersleri olarak bilinir. Amerikan üniversitelerindeki öğrenciler belli bir sayıda “kredi” topladıkları zaman diploma programlarını tamamlamış olurlar. Genellikle mezun olabilmeleri için ortalama 120 krediyi tamamlamaları gerekir. Diploma programını oluşturan birbirinden farklı dersler aşağıdaki gibi sınıflandırılabilir:

 • Temel dersler: Bunlar diploma programının temelini oluştururlar ve bütün öğrencilerin alması zorunlu derslerdir. Öğrenciler matematik, İngilizce, beşeri bilimler, doğa bilimleri ve sosyal bilimlerden çeşitli dersler alırlar. Bazı kolejler öğrencilerin çok sayıda temel ders almasını şart koşarken diğerleri sadece birkaç temel ders almasını isteyebilir.
 • Ana dal (Major) dersleri: Ana dal öğrencinin üzerinde yoğunlaşmaya karar verdiği konudur. Öğrencilerin çoğu tek bir konuyu ana dal olarak seçerler. Ancak bazı kolejler ilgili bir konuda çift ana dal alınmasını da bir seçenek olarak sunarlar. Ana dal dersleriniz diploma programını tamamlamanız için gereken toplam ders sayısının dörtte biriyle yarısı arasında bir ağırlık oluşturur.
 • Yardımcı dal (Minor) dersleri: Yardımcı dal öğrencinin ikinci en büyük ders yoğunluğu almayı seçtiği konudur. Yardımcı dal için alınması gereken ders sayısı genellikle ana dal derslerinin yarısı kadardır.
 • Seçmeli dersler: Bu dersler her hangi bir bölümden seçilebilir. İlgi duyduğunuz farklı konuları veya dersleri araştırma olanağı sağlarlar ve mezun olmak için gerekli kredi sayısını doldurmanıza yardımcı olurlar.

Eğitimlerine Tıp, Hukuk, Diş Hekimliği, Eczacılık, Veterinerlik, Hemşirelik gibi profesyonel alanlarda devam etmek isteyen öğrencilerin dikkat etmeleri gereken en önemli nokta, Türkiye’deki sistemden farklı olarak, bu alanlarda eğitim almak için önceden üç veya dört yıllık bir eğitimin alınması gerektiği, akabinde bu okulların açtığı sınavlarla okula kabulün gerçekleştiğidir. Hukuk fakültelerinde okumak için Law School Admission Test (LSAT), Tıp fakülteleri için Medical College Admission Test (MCAT), Diş Hekimliği için Dental Admission Test (DAT), Eczacılık için Pharmacy College Admission Test (PCAT), Veterinerlik için Veterinary College Admission Test (VCAT) sınavlarını başarı ile geçmek gerekmektedir. Eğitimlerine Amerika’da bu alanlarda devam etmek isteyen Türk öğrencilerin toplamda altı ile sekiz yıllık bir eğitim süresini göz önüne almaları gerekmektedir. Ancak, söz konusu alanlarda eğitimlerine Türkiye’de devam eden veya mezun olan öğrenciler Amerika’da lisansüstü eğitimlerine devam edebilirler. Bunun için, örneğin Tıp’ta uzmanlık için USMLE testini alarak Amerika’da hastanelerde residency adı verilen programa kabul edilebilirler.

Başvuru Süreci

Türkiye’den farklı olarak ABD’de eğitim kurumları belli bir devlet kurumuna bağlı olmadığı için her yükseköğrenim kurumunun başvuru süreci ve şartları farklılık gösterebilir. Bu yüzden başvurulmak istenen yükseköğrenim kurumunun internet sitesinde gerekli bilgilerin alınması önemlidir. Başvuru sürecinin okunmak istenen eğitim döneminden 12-18 ay öncesinde başlatılması gerekmektedir. Okulların internet sitelerinde bulunan başvuru için gerekli olan belgeler tamamlandıktan sonra üniversitelerin online başvuru bölümlerinde başvuru yapılabilir. http://www.commonapp.org/ isimli site öğrencilere, sistemde kayıtlı olan, birden çok üniversiteye aynı anda başvuru şansı sunmaktadır.

Amerika’daki okullara başvuru aşamasında genel olarak aşağıdaki belgeler istenmektedir. Ancak, başvuruda bulunulacak okul ve programa göre okullar ek belgeler de isteyebilirler. Bunun için okulların web sayfaları detaylı bir şekilde incelenmelidir.

 • Lise Diploması
 • Not Çizelgesi (Transkript)
 • SAT (Scholastic Aptitude Test) ya da ACT (American College Test) resmi sınav sonuçları
 • TOEFL (Test of English as a Foreign Language) veya IELTS (International English Language Testing System) resmi sınav sonuçları
 • Referans Mektupları
 • Kompozisyon (Personal Statement / Statement of Purpose)
 • Başvuru Ücreti
 • Portfolyo (Güzel Sanatlar ve Mimarlık Fakülteleri için)
 • Özgeçmiş
 • Mülakat (Bazı okullar başvurunuzu değerlendirdikten sonra sizinle mülakat yapmak isteyebilirler)

Amerika’daki okullara başvurular genelde online olarak yapılmaktadır, ancak nadir de olsa bazı okullar halen kağıt başvuru formu kabul edebilirler. Okul araştırmanızı yaptıktan sonra başvurmak istediğiniz okulun web sayfasında yabancı öğrenciler için kağıt formatında veya online formatta olan başvuru formunu doldurmalısınız.

Başvuru formunu doldurduktan sonra başvuru ücretini ödemeniz gerekir. Başvuru ücreti okuldan okula değişir. Kredi kartıyla başvuru ücretini ödedikten sonra gereken diğer belgeleri son başvuru tarihine kadar okula ulaştırmalısınız. Amerika’da bazı okulların son başvuru tarihi yoktur ve ‘Rolling Admissions’ uygulamasıyla ders yılı başlayana kadar başvuru kabul etmeye devam ederler.

Başvuru için gereken koşullardan not ortalaması, TOEFL / IELTS gibi sınav puanları yeterli olmayan öğrenciler diğer koşulları sağlıyorlarsa, okullara şartlı olarak da kabul edilebilirler. Okulların şartlı kabul sağlayıp sağlamadıklarını web sayfalarını inceleyerek öğrenebilirsiniz.

Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.